Bazı bitki ekstraktlarının bakla yaprakbiti Aphis fabae Scopoli 1763 (Hemiptera:Aphididae) üzerine etkilerinin belirlenmesi
To determine the effect of some plant extracts on the black bean aphid Aphis fabae Scopoli 1763 (Hemiptera:Aphididae)
- Tez No: 424127
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL KASAP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 39
Özet
Siyah Bakla Yaprakbiti olarak bilinen Aphis fabae Scopoli 1763 (Hemiptera: Aphididae) Amaranthaceae, Leguminosae, Cruciferae, Rosacea familyalarına ait bitkilerin ana zararlısı olmakla birlikte birçok kültür bitkisinde de önemli zarar meydana getirmektedir. Son yıllarda bu zararlı ile mücadele etmek için birden fazla ilaçlama yapılması gerekmektedir. Yoğun kimyasal kullanımının doğaya verdiği zarar ve zararlının kimyasallara karşı oluşturduğu direnç düşünüldüğünde alternatif mücadele yöntemleri önem kazanmaktadır. Tarımda zararlılar ile mücadelede bitki ekstraktlarının kullanılması pestisitlere karşı alternatif olmuş ve bu konuda yapılan çalışmaların sayısı artmıştır. Bu çalışma Çay ağacı olarak da bilinen Melaleuca alternifolia'nın ekstraktları olan Fungatol ve Gamma-T-ol'ün A. fabae üzerine etkilerini belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Denemelerde fasulye bitkisinin (Phaseolus vulgaris) 5 cm çapındaki yaprak diskleri ile ekstraktların Fungatol % 1.25, 2.50, 3.50 ve Gamna-T-ol % 0.25, 1.50, 3.60 konsantrasyonları kullanılmıştır. Ekstraktların A. fabae üzerine etkileri yaprak daldırma yöntemiyle belirlenmiştir. Denemeler 5 tekerrürlü olarak gerçekleştirilmiş ve ergin bireyler incelenmiştir. Sayımlar 1., 24., 48. ve 72. saatlerde yapılmış ve her petri kabındaki ölü bireyler kaydedilmiştir. En yüksek ölüm oranı Fungatol %3.50 ve Gamna-T-ol %3.60 konsantrasyonlarında elde edilmiştir. Fungatol %3.50 ve Gamna-T-ol %3.60 konsantrasyonlarının 1, 24, 48 ve 72. saatlerdeki ölüm oranları sırasıyla %4, %26, %50, %72 ve %4, %30, %54, %80 olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Aphis fabae Scopoli 1763 (Hemiptera: Aphididae) known as Black Bean Aphis is the main pest of the Amaranthaceae, Leguminosae, Cruciferae, Rosacea families and this pest constitutes important damages on cultiveted plants. In recent years to control this pest, more than one chemical applications must be done. Intensive use of chemicals has many negative effects on environment. Furthermore, this pest can gain resistance against chemicals. Considering this situation, alternative control methods has became important. The use of plant extracts to control pests have been alternative against pesticides. In this study, the effect of Fungatol and Gamma-T-ol extracted from Melaleuca alternifolia known as Tea tree on A. fabae was determined using leaf dipping method. In experiments, the leaf discs (5cm diameter) taken from Phaseolus vulgaris were used. All experiments were repeated 5 times. The effect of five concentrations of the plant extracts (1.25, 1.90, 2.50, 3.50% Fungatol and 0.25, 1.50, 3.60% Gamma-T-ol) were tested. In experiments, the mortalities occured at 1, 24, 48 and 72 hours later were observed. As a result of these studies, the highest mortality was observed at 3.50% concentration of Fungatol and 3.60% concentration of Gamma-T-ol. The mortalities of 3.50, 3.60 % concentration Fungatol and Gamma-T-ol at 1, 24, 48, 72 hours later were determined as 4, 26, 50, 72% and 4, 30, 54, 80%, respectively.