Scalable, secure and interoperable design for the Internet of Things
Nesnelerin interneti (IoT) için ölçeklenebilir, güvenli ve birlikte çalışabilir tasarım
  1. Tez No: 424142
  2. Yazar: AMMAR JAMEEL HUSSEİN ALBAYATI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. REZA ZARE HASSANPOUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankaya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Çok sayıda“nesneler”, çağdaş dünyamızdaki Bilgi ve İletişim Teknolojileri'nin (ICT) sayısız taahhütünü karşılamak için kullanılmıştır. Bu“nesnelerin”çoğu, farklı yerlere yerleştirilir ve bireysel kullanıcılar ya da gruplara servis vermek için düzenli olarak çalışırlar ve onlara kendilerinin ağ, uygulamalar ve/veya bireysel veritabanlarını kullanmaya erişim hakkı verirler. Bu uygulamaların çoğu sadece bu verileri özel çalıştırırlar. Bu nedenlerden dolayı, onları üçüncü parti bir uygulamaya entegre etmek ya da toplanan verilerin güvenliğini ve gizliliğini sağlamak kolay olmayacaktır. Ayrıca, son kullanıcılar herhangi bir yerdeki birleştirilmiş bir formattan bu verilere erişirirken zorluklarla karşılaşırlar. Günümüzde, bu teknolojinin yeni yollardan dağıtımının benimsenmesi hızla artıyor. Bu tezde, Nesnelerin İnterneti için yeni bir tasarım önerilmekte; biz bunu“Nesnelerin İnternetinin Ağı”olarak adlandırıyoruz. Bu yeni tasarım, nesneler ve ilgili kimseler arasında bu oluşumları sanallaştırma ve onları son kullanıcıların her yerden kullanımına sunmasında bir rol oynayabilir. Bu aynı zamanda ilgili kimseler için birçok çeşit oluşumu bir yerde barındırmak, onları kontrol etmek ve içerik yönetmek, bu içeriği sosyal ağlarda paylaşmak, daha fazla kişiselleştirme uygulamak, dinamik olarak güncellemek ve çok daha fazlası için yetkinliği verme açısından çok sayıda araçlar ve seçenekler sunar. Tasarımımız ölçeklenebilirlik, fonksiyonellik ve esneklik açısından test edilmiştir. Nesnelerin İnternetinin Ağı (Web IoT) güvenli ve ölçeklenebilir bir şekilde toplanan verilerin sınırlamasını aşmak için yardımcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
A vast number of“things”have been used to meet innumerable commitments of ICT in our contemporary world. Most of these“things”are placed in different locations and regularly work to serve individual users or groups and give them the ability to access them by using their own networking, applications and/or individual databases. Most of these applications run these data exclusively. For these reasons, it will not be easy to integrate a third party application within them or ensure the security and privacy of collected data. Moreover, end users face difficulties in accessing these data from anywhere in a unified form. At the present moment, the adoption of delivering this technology in new ways is growing rapidly. In this thesis, a new design for the Internet of Things is proposed, which we call“Web IoT.”The new design can play a role between things and stakeholders by virtualizing these entities and making them available to end users from anywhere. It also offers a wide range of tools and options for stakeholders to host many types of entities in one place, thereby giving them the ability to control and manage content, share this content in social networks, apply more personalization, dynamically update, and much more. Our design was tested in terms of scalability, functionality and flexibility. Web IoT will help to overcome the limitation of collected data in a secure and scalable manner.