A gamification approach to improve the software development process by exploring the personality types of software practitioners
Yazılım geliştiricilerin kişilik tiplerini keşfederek yazılım geliştirme süreçlerini oyunlaştırma (gamification) yaklaşımı ile iyileştirilmesi
- Tez No: 424152
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankaya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Yazılım geliştirmek için çeşitli süreçler olsa da, yazılım geliştirmek hala zorlu ve gayret gerektiren bir alandır. Yakın geçmişte, kişiliğe bağlı uyumsuzluk gibi her yazılım geliştirme sürecinde ortaya çıkabilecek sosyal problemler üzerine inceleme yapmak için kayda değer sayıda araştırmalar başlamıştır. Ancak, yazılım geliştiricilerin kişiliklerini açığa çıkaracak bilgisayar tabanlı bir uygulama yaratılmamıştır. Bu boşluğu kapatmak için, gerçeğine uygun sanal, üç boyutlu (3B) uygulama ortamı geliştirilmiştir. Geliştirilen bu etkileşimli anket daha önce bilhassa yazılım mühendisleri için geliştirilen kişilik uygulama sistemine dayanmaktadır. Geliştirilen uygulamaya dayanarak, yazılım geliştiriciler üzerinde araştırma yapılmıştır. Yazılım geliştiricilerden anket araştırması yöntemi ile elde edilen veri, kâğıt tabanlı ve etkileşimli testlerin sonuçları arasındaki farkı gözlemlemek için analiz edilmiştir. Araştırma sonuçları katılımcılardan alınan veri ile yapılan anket araştırmasında gözle görünen farklılıklar olduğunu belirtmektedir. Genel olarak, kişilik dikkate alındığında, sonuçlar gösteriyor ki, önerilen araç yazılım uzmanlarına yazılım süreçlerini iyileştirme ile alakalı yardımcı olmuştur.
Özet (Çeviri)
Although there are various kinds of processes designed to manage the complexities of software development, it is still a challenging endeavor. Recently, a significant number of researchers have started to investigate the social problems such as incompatibilities with respect to personality that is likely to be encountered in all stages of the software development process. However, there is no computer-based artifact to reveal the personality types of software practitioners. To bridge this gap, a virtual 3D assessment environment is developed with the ability to immerse individuals similar to a realistic model of the assessment. The interactive questionnaire is based on previous interactive personality assessment framework, which was particularly designed for software engineers. Based on the developed tool, a study is conducted on software practitioners. The data gathered via a survey study from software practitioners is analyzed to observe the difference between the results of paper-based and interactive tests. The analysis of research states that there is a significant difference between the results of participant's survey scores. Overall, these results indicate that proposed tool is relevant to help software professionals to improve the software development process when personality is in consideration.