Detecting subthreshold signals in field effect transistors by using stochastic resonance phenomenon
Alan etkili transistörlerde stokastik rezonans kavramı kullanarak eşik altı sinyal tespiti
- Tez No: 424154
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ORHAN GAZİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankaya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Gürültü şimdiye kadar daima elektronik haberleşme ve sinyal işleme sistemleri için performans düşürücü etmen olarak kabul edilmiştir. Bu sebeple sinyal işleme ve haberleşme sistemleri üzerinde yapılan pek çok çalışma gürültü sinyalinin bilgi taşıyan sinyal üzerindeki negatif etkisini ortadan kaldırmaya odaklanmıştır. Ancak son zamanlarda, gürültünün doğrusal olmayan elektronik aygıtlarda zayıf sinyal algılamasında olumlu etkisi olduğu keşfedilmiştir. Zayıf bilgi sinyallerinin üzerine doğrusal sisteme girmeden önce makul miktarda gürültü eklendiğinde algılanmasının mümkün olduğu görülmüştür. Ve bu kavram stokastik rezonans (SR) olarak isimlendirilmiştir. Bu tez çalışmasında SR sistemlerinde kullanılmak üzere, en iyi sistem performansına erişebilmek için zayıf veri sinyaline eklenecek olan en makul gürültü sinyaline direkt olarak karar verebilecek olan talim tabanlı modelin mümkün olduğu gösterilmiştir. Tez çalışmasının ikinci kısmında doğrusal olmayan bir elektronik aygıt olan alan etkili transistör (FET) üzerinde SR kavramını temel alan pratik bir uygulama gösterilmiştir. Bu amaçla C # kullanılarak oluşturulan bir kullanıcı ara yüzü programı ve bazı sinyal işleme kısımlarını gerçekleştiren alanda programlanabilir kapı dizileri (FPGA) kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Until recently it is accepted that noise is always a degrading factor for the performance of electronic communication and signal processing systems. For this reason many of the studies on signal processing and communication systems focused on eliminating the negative effects of noise signal on information bearing signal. However, recently it is discovered that noise can play a positive role for the detection of weak signals for electronic systems employing nonlinear electronic devices. It is seen that the detection of the weak signals in nonlinear systems is possible when an optimum amount of noise is added to the information bearing signal before passing the signal through the nonlinear system. And this concept is named as stochastic resonance, i.e., SR. In this thesis it is shown that it is possible to develop a training based model for the SR systems that decides optimum noise signal to be added to the weak information signal directly for the best system performance. In the second part of the thesis study a practical application of the SR concept on a nonlinear electronic device, field effect transistor (FET), is demonstrated. For this purpose a user interface program using C# is developed and some part of the signal processing is done using the field programmable gate arrays (FPGA).