Barriers and opportunities for e-commerce in Iraq: Perception of citizens
Irak'da e-ticaret için engeller ve fırsatlar: Vatandaşların algıları
  1. Tez No: 424160
  2. Yazar: ALAA HOSHI
  3. Danışmanlar: Assoc. Prof. Dr. İRGE ŞENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankaya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Bilgisayar Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgi Teknolojileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
İnternet hem hayatımızı değiştiren hem de iş ve ticaret alanında çalışanları ve tüketicileri etkileyen revaçta olan bir ortamdır. Gelişmekte olan ülkelerde, e-ticaret ile ilgili yapılan pek çok çalışmada, e-ticaretin başarılı olması ile ilişkili engellerin ve fırsatların oluşmasında, bilgi ve iletişim teknolojileri, yasal çevre, ekonomik alt yapı ve kültürün önemli etkileri olduğu üzerinde durulmaktadır. Bilgi ve iletişim teknolojileri, birçok şirketin dünya genelinde iş yapma usullerine yaklaşımlarını değiştirmiştir, günümüzde iş dünyasında artık geleneksel yöntemlerden çok çevrim içi yöntemler uygulanmaktadır. Gelişmekte olan ülkelerin çoğunluğu, e-ticaretin gelişimiyle ilgili sınırlılıklarla karşılaşmaktadır, birçok çalışmada gelişmekte olan ülkelerde e-ticaretin benimsenmesi ile ilgili etkenler iç ve dış etkenler olarak sınıflandırılmıştır. Bu engeller, e-ticaretin benimsenmesi önündeki temel etkenlerdir. Orta Doğu, e-ticaret için hızla gelişen ve büyüyen bir bölge konumundadır, buna rağmen Irak'da e-ticaret hâlâ başlangıç durumundadır. Irak ekonomisi çoğunlukla petrolden elde edilen gelire dayanmaktadır, bu nedenle ekonomik faaliyetlerin çeşitlendirilmesi önemlidir; bunu gerçekleştirmenin bir yolu da e-ticarettir. Bu çerçevede, bu araştırmanın temel amacı, gelişmekte olan bir ülke olan Irak'da e-ticaretin benimsenmesi ile ilgili engellerin ve fırsatların anlaşılmasıdır. Irak vatandaşlarının algıladığı en temel engelleri anlamak amacıyla, 110 katılımcı ile bir araştırma yapılmıştır. Araştırma bulgularına göre, Irak'da e-ticaretin benimsenmesi önündeki en önemli engeller, örgüt, devlet/yasal ve finans ile ilgili engellerdir. Irak'da e-ticaretin durumu ile ilgili kapsamlı araştırmaların olmaması nedeniyle, bu çalışma e-ticaretin gelişimi için fırsat oluşturan e-ticaretin önündeki engeller ile ilgili bulguları ile literatüre katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
The internet is a fashionable medium that both changes our lives and impact the behavior of Labor and consumer in both business and commerce. Several studies of e-commerce in developing countries have emphasized the barriers and opportunities of e-commerce associated with Information and communication Technology (ICT), regulatory environment, economic infrastructure and culture as most important factors of successful e-commerce. ICT has transformed the approach of many companies to conduct business around the globe, currently business is conducted online wider than traditional methods. Majority of the developing countries face limitations on the development of e-commerce, a numerous studies categorize the factors of e-commerce adoption in developing countries into two factors as external and internal factors. These factors are the main barriers for e-commerce adoption. While Middle-East is a fast growing and evolving region for e-commerce,e-commerce is still in its infancy in Iraq. Iraq's economy mostly relies on oil revenues and it is essential to diversify economic activity, e-commerce is one of the ways to realize this. Within this frame, the main aim of this research is to understand the barriers and opportunities of e-commerce and adoption level of e-commerce in Iraq as a developing country. In order to understand the main perceptional barriers of Iraqi citizens, a research was conducted with 110 participants. The findings of the research indicate that the most important barrier for e-commerce adoption in Iraq is related with Organizational, Governmental/ Legal and Financial Barriers. Due to the lack of comprehensive research for e-commerce in Iraq, this study will contribute to the literature with its findings related with barriers which form opportunities for e-commerce development.