Tabakalı hibrit kompozitlerin bireysel zırh malzemesi olarak kullanılabilirliğinin araştırılması
Investigation of the usability of laminated hybrid composites as a body armor material
  1. Tez No: 424167
  2. Yazar: CENK YANEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT YAVUZ SOLMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu tez çalışmasında, tabakalı hibrit kompozitlerin bireysel zırh malzemesi olarak kullanılabilirliği deneysel olarak araştırılmıştır. Farklı fiber takviye açılarına, farklı tabaka sayılarına ve farklı kalınlıklara sahip Cam Fiber /Aramid Fiber/Karbon Fiber tabakalı kompozit plakaların balistik deneyleri yapılmış ve sonuçları incelenmiştir. Bu amaçla 200 mm x 200 mm boyutlarındaki 21 ve 30 tabakalı farklı kalınlıktaki 8 adet plaka elle yatırma yöntemiyle üretilmiştir. Farklı fiber takviye açılarının balistik performansının incelenebilmesi için 0°, 45°, plain ve twill kumaşlar kullanılmıştır. Üretimi yapılan tabakalı hibrit kompozit plakaların balistik testleri Elazığ Özel Harekat Şube Müdürlüğü atış poligonlarında Beretta marka tabanca ile 9 mm FMJ mermi kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Deneyler uluslararası standartlara uygun olarak (NIJ 0101-06) hazırlanan balistik test düzeneği kullanılarak yapılmıştır. Balistik testlerde mermi hızları ve numunelerde oluşan çöküntü değerleri ölçülmüş ve hasarlar değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, usability of laminated hybrid composites as a body armor material has been investigated experimentally. As part of the study, ballistic tests of glass/aramid/carbon fiber laminated composite plates with different reinforcing angles, in different numbers and thicknesses have been carried out and the results are analyzed. To this end, 4 plates, each having different thicknesses and comprising 30 laminates in 200 mm x 200 mm size are produced by hand lay-up method. 0°, 45°, plain and twill fabrics have been used to analyze ballistic performances of different fiber reinforcing angles. Ballistic tests of the laminated hybrid composite plates that are produced are carried out in Elazığ Special Operation Branch Office, using a Beretta gun loaded with 9mm FMJ bullets. Experiments made with an balistical test equipment that prepared in accordance with (NIJ 0101-06) international standards. During balistic experiments, velocity and sag values of bullets measured and evaluated.