Veri güvenliği için gizlilik paylaşımı temelli bir uygulama
A secret sharing based application for data security
- Tez No: 424173
- Danışmanlar: PROF. DR. YETKİN TATAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bilgisayar ve Sayısal İletişim teknolojilerinin kullanılması günlük hayatımızda vazgeçilmez bir unsur haline gelmiştir. Bununla birlikte sayısal ortamlarda saklanan veya iletilen verilerin güvenlikleriyle ilgili sorunlar da giderek artmaktadır. Bu sorunlardan birisi de gerek arşivlenmiş haldeki gerekse iletişim halindeki sayısal ses verilerinin istenmeyen kişiler tarafından ele geçirilmesidir. Bu sorunun çözümü için kullanılan yöntemlerden birisi de Gizlilik Paylaşımı Yöntemi olabilir. Gizlilik Paylaşımı yöntemi, gizlenecek verinin paylara ayrılması ve gizlenmiş veriyi tekrar oluşturabilmek için belirli sayıda payın bir araya getirilmesini gerektiren bir yöntemdir. Bu tez çalışmasında gizlilik paylaşımı yöntemine dayanan iki uygulama yapılmıştır. Bunlardan ilki, ses dosyalarının gerçek zamanlı iletimi sürecindeki güvenliğin sağlanmasına yönelik FPGA (Sahada Programlanabilir Kapı Dizeleri) tabanlı donanımsal bir gerçekleştirme uygulamasıdır. İkincisi ise sayısal ses arşivlerindeki ses dosyalarını yetkisiz kişilerin veya tek bir kişinin dinlemesini önlemek amacıyla yapılmış bir yazılım aracıdır. Yapılan uygulamaların sonuçları analiz edilerek, FPGA donanımsal uygulama sonuçlarının, gerçek zamanlı ses uygulamaları için yeterince güvenilir olduğu ve arşivleme yazılımının da arşivlenmiş ses dosyalarının sadece yetkilendirilmiş kullanıcı gurupları tarafından dinlenebildiği gözlemlenmiştir. Sonuç olarak her iki uygulamanın da pratikte kullanılabilir olduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
The use of computers and digital communication technology has become indispensable element in our daily lives. However, problems with the security of stored or transmitted data in a digital environment are increasing. One of the problems is seizing of archived or transmitted digital voice data by unwanted person. Secret Sharing Method could be one of the methods used for the solution of the problem. The Secret Sharing method requires divided data to shares and coming together of certain number of shares to reconstruct the secret data. In this thesis, two applications were implemented related to Secret sharing method. The first is an FPGA (Field Programmable Gate Array) based hardware realization practices to ensure security in real-time transmission of audio files. The other application is a software tool aiming to prevent listening audio files on digital audio archive by only one person or unauthorized people. By analizing the results of the implemented application, it has been observed FPGA hardware implementation results are sufficiently reliable for real-time voice applications and in the archiving software, archived audio files can be listened by authorized user groups only. As a result, it has been shown that both applications can be usable in practise.