EN-EZ İnşaat Yeşilovacık-Aydıncık arası tünel inşaatı şantiyesindeki iş güvenliği uygulaması ve risk değerlendirmesi
The occopational safety practices and the risk assesment in tunnel construction site between EN-EZ İnşaat Yeşi̇lovacık and Aydıncık
- Tez No: 424226
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET MAHMUT KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Dünyada ve ülkemizde şehirler arasındaki ulaşım sorununda en etkili çözüm yollarından bir tanesi de tünellerdir. Tünel açma çalışmalarında teknoloji işerin yapılmasını kolaylaşmış olsa da tünel inşaat aşamasında birçok kaza riski bulunmaktadır. Bu bağlamda çalışmalrın iş sağlığı ve güvenliği kurallarına uygun olarak gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Yapılan bu tez çalışmasında Yeşilovacık-Aydıncık arası tünel inşaatı şantiyesi projesinde iş sağlığı ve güvenliği çalışmalarına yer verilmiş olup olası riskler değerlendirilmiştir. Bu çalışma sırasında Fine-Kiney risk değerlendirilmesi kullanılmıstır. Kontrol önlemleri ile risk seviyeleri kabul edilebilir seviyelere gelebilmesi için gerekli önlemler belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the most effective solutions to the intercity troppic problem in our country and in the world is the tunnels. Althought tecnology help the work to be done with ease the construction process of the tunnel has many hazards of accidents. In such a context, the work has to be done according to the rules of occupational health on safety In this study we have included the occupational health and safety precautions been taken in Yeşilovacık – Aydıncık tunnel construction Project and analyzed possible hazard Fine – Kinney risk analysis method has been usual in the study. Necessary have also been provided to keep the 'control and risk' level acceptable.