Konsantre kalkopiritin sulu ortamda klor gazı ile çözünürleştirilmesinin optimizasyonu
  1. Tez No: 4287
  2. Yazar: İLHAMİ CEYHUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. M. MUHTAR KOCAKERİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
- I - ÖZET Bu çalışmada Elâzığ-Maden Bakır işletmelerinden temin edi len ve % 12,71 Cu ihtiva eden konsentre kalkopirit örneği, klor gazı ile çözündürülmüş ve bakırı çözeltiye almanın optimum şartla rı belirlenmiştir. Deneylerde gaz akış hızı ve tane iriliği sa bit tutulmuş, katı/sıvı oranı, sıcaklık, karıştırma hızı ve süre parametre olarak alınmıştır. îlk seri denemelerde sıcaklığın ar tırılmasının ve katı/sıvı oranının azaltılmasının liçing verimini azalttığı, buna karşılık karıştırma hızının ve sürenin artırılma sının verimi artırdığı tesbit edilmiştir. Konsantredeki mevcut bakır tamamen çözündüğü zaman cevhe rin ihtiva ettiği diğer metalik türlerden olan demirin de çözel tiye geçtiği tesbit edilmiştir. İstatistiksel deney tasarımı yön temlerine uygun olarak yürütülen denemeler sonunda, yukarda belir tilen dört parametrenin de % 95 güven düzeyinde etkin olduğu bulunmuştur. Regresyon analizi ile elde edilen lineer modelden faydalanılarak“En Dik çıkış”metoduna göre gerçekleştirilen seri denemeler sonunda, 11°C sıcaklık, 1/16 katı/sıvı oranı ve 825 rpm karıştırma hızı şartlarında 145 dakikalık bir reaksiyon süresi sonunda % 9 9,98'lik bir bakır ekstraksiyon verimi elde edilmiştir. Ayrıca, aynı verime, 11°C sıcaklık, 1/10 katı/sıvı oranı, 900 rpm karıştırma hızı ve 16 0 dakikalık reaksiyon süresi şartların da ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
- II - SUMMARY This research deals with determining optimal process con ditions concerning aqueous chlorination of concantrated chalcopy- rite. Contantrate, which contains % 12,71 Cu and % 34,73 Fe, have been obtained from Elâzığ-Maden Copper Corp. Temperature, solid to liquid ratio, stirring speed and reaction time have been se lected as parameters for the runs. Statistically designed experiments showed that these four parameters were all significant at % 95 confidance level. At the end of serial experiments conducted according to“steepest As cent”method by using lineer model obtained by regression analysis, the process conditions for Cu leaching extent of 9 9,98 % have been found as follows: Temperature: 11 ± C, solid to liquid ratio: 1/16, stirring speed: 825 rpm, reaction time: 145 min. Also, the same leaching extent have been obtained at different process con ditions such as: Temperature: 11 ± C, solid to liquid ratio: 1/10, stirring speed: 900 rpm, reaction time: 160 min.