Meyve hasat makinalarında hidrolik sistemlerin incelenmesi ve bir protip sarsıcının titreşim karakteristiklerinin belirlenmesi
Investigating hydraulic systems used in the fruit harvesting machine and determination of vibraton characteristics of a prototype shaking mechanism
  1. Tez No: 424244
  2. Yazar: ADEM FATİH ÖZALP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REFİK POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Dünyanın küreselleşmesi ile rekabetin uluslararası alanda gerçekleşmesi, birçok ürünün fiyatını etkilediği gibi tarımsal ürünlerin fiyatlarını da etkilemektedir. Tarımda artan makineleşme verimi yükseltmekte fakat teçhizatlar da verim kazancının düşük olması hasat verimliliğini düşürmektedir. Bu çalışmada; meyve hasadında kullanılan sarsıcılar hidrolik sistemleri bakımından ele alınmıştır ve ideal hidrolik ekipmanlar seçilerek bir prototipe uygulanmıştır. Prototip ile iki kütleli ve tek kütleli sarsıcıya uygun olarak deneyler yapılmıştır. Sarsıcı kütleler yan yana çift ve tek sarsıcı kütle olarak çalıştırılmıştır. Tek sarsıcı kütle, prototipin orta noktasında olacak şekilde ve çift sarsıcı kütleler aralarında ki mesafeler değiştirilerek titreşim karakteristikleri ölçülmüştür. Yapılan deneylerde tek sarsıcı kütlenin çift sarsıcı kütlelere göre daha yüksek ivmelere çıktığı belirlenmiştir. Çift sarsıcı kütlelerin ise tek sarsıcı kütleye göre daha düşük ivme ile daha yüksek genliklerde çalıştıkları belirlenmiştir. Oluşturulan model meyve hasat makinelerinin geliştirilmesi için bir kaynak oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
The realization of international competition with the globalization of the world also affects the prices of agricultural products such as to affect the price of many products. Increased mechanization in agriculture to increase productivity but the low efficiency in harvesting equipment lowers harvesting efficiency. In this study, shakers used in the fruit harvesting is discussed in terms of hydraulic systems and a prototype was applied by selecting optimal hydraulic equipments. Single and double shaking mass experiments were applied on prototype. Shaking masses side by side and worked as one. Single shaking mass which is in the midpoint of prototype and double shaking masses by changing the distance between them, vibration characteristics of the system were measured. Experiments showed that single shaking mass has higher acceleration than double shaking masses. Double shaking masses have lower acceleration and higher amplitude than single shaking mass, was determined. A new model is created as a reference for the development of fruit harvesting machines.