Buji ateşlemeli motorlarda alternatif yakıt kullanımı
Using alternative fuels in spark ignition engine emissions
  1. Tez No: 424245
  2. Yazar: ÖZKAN ŞENER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAKUP SEKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Günümüzde içten yanmalı motorlarda alkoller, doğal gaz, hidrojen ve LPG gibi alternatif yakıtlar kullanılmaktadır. Alkoller oktan sayısının yüksek olması, egzoz emisyonlarının düşük olması ve biokütle kaynaklarından üretilmesi nedeniyle alternatif yakıtlar arasında önemli bir yere sahiptir. Bu çalışmada, dört zamanlı, tek silindirli buji ile ateşlemeli bir motorda hacimsel olarak %5, %10 ve %20 oranlarında benzin-metanol, benzin-etanol ve benzin-bütanol karışımlarının farklı yüklerde (800W, 1600W, 2400W, 3200W ve 4000W) özgül yakıt tüketimi ve egzoz emisyonlarına etkisi araştırılmıştır. Deney sonuçlarına göre, karışımların içerisindeki metanol, etanol ve bütanol miktarının artmasıyla özgül yakıt tüketiminin arttığı, CO, HC ve NOx emisyonlarının azaldığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, alternative fuels like alcohol, natural gas, hydrogen and LPG are being used in internal combustion engines. Alcohols have an important role among the alternative fuels because they are high-octane, based on biomass resources and they have low exhaust emissions. In this study, the effect of using gasoline-methanol, gasoline-ethanol and gasoline-butanol compositions in four-cycle, single-cylinder, spark ignition engine proportionally by volume 5%, 10% and 20% with different charged (800W, 1600W, 2400W, 3200W and 4000W) to specific fuel consumption and exhaust emission is examined. According to the experiment results, it is shown that when there is an increase in the amount of methanol, ethanol and butanol in compositions, fuel consumption increase and CO, HC ve NOx, emissions decrease.