Demir ve çelik sanayisinde iş sağlığı ve güvenliği
Iron and steel industry for safety and healty at work
  1. Tez No: 424253
  2. Yazar: İBRAHİM ÜNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİLGE DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İmalat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Çalışma ortamının güvenliği tüm meslek grupları için önem arz etmektedir. Bununla birlikte özellikle demir ve çelik sanayinde iş sağlığı ve iş güvenliği, personel sağlığı için oldukça önemlidir. Uluslararası Çalışma Örgütü ve Dünya Sağlık Örgütü sıklıkla meslek hastalıkları ve iş kazalarından kaynaklanan ekonomik ve sosyal kayıpların önemine vurgu yapmaktadır. Bu çalışmada ismi saklı bir çelik fabrikasının iş sağlığı ve güvenliği uygulama ve durum analiz verileri ile MESS'in Demir çelik alanındaki verileri karşılaştırılmış olarak değerlendirilmiştir. Demir çelik fabrikasında risk değerlendirilmesi ve anket çalışması yapılmıştır. Sonuçlar mevcut mevzuata göre yapılan çalışmalar neticesinde örnek demir çelik fabrikasının iş sağlığı ve güvenliği sonuçlarının MESS ile benzer olduğu kabul edilebilir. Ancak uygulamadaki şartlara bağlı olarak ilave mevzuat geliştirme ihtiyacının olduğu tespit ifade edilmiştir. Bu şekilde doğrudan çalışanlara yönelik iş ve güvenlik uygulamalarına dahil yapılan çalışmalar daha da güçlenebilir.
Özet (Çeviri)
Safety of the working environment is important for all occupational groups. However, the iron and steel industry, especially occupational health and safety, it is important for the health of staff. The International Labour Organization and the World Health Organization resulting from occupational diseases and accidents at work often emphasizes the importance of economic and social losses. This name is stored in a steel factory and study of occupational health and safety practices and case analysis data MESS is evaluated and compared the data in the field of iron and steel. Risk assessment and the survey was carried out in the iron and steel factories. Results of the sample steel mills as a result of the work done by existing legislation occupational health and safety as a result of can be considered to be similar to MESS. But it determined that there is the need to develop additional legislation, depending on the application requirements as stated. This study can be directly included in the business and safety practices for employees can be further strengthened.