Metal işkolunda işçi sağlığı ve iş güvenliği sorunları İzmir ili demir çelik işletmelerinde bir araştırma
- Tez No: 51031
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MUSTAFA YAŞAR TINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
i ÖZET Metal işkolu, işyeri sayısı, iş gücü dağılımı, üretim, ihracat ve katma ı açılarından imalat sanayimizde önemli bir yere sahiptir. işkolu, Demir-Çelik Metal Sanayi ve Demir-Çelik Dışı Metal Sanayi o üzere iki alt gruptan oluşmaktadır. Demir-Çelik Sektörü, ekonomik kalkınmanın sürükleyici faktörü olarak l edilmektedir. Günümüzde, ekonomik gelişme göstergeleri arasında ülkelerin başına demir-çelik tüketimi yer almaktadır. Bu özellikler, sektörün ekon kalkınma açısından önemini ortaya koymaktadır. Ancak, bu sektörde çalışanlar işyerlerinde işçi sağlığı ve iş güve sorunlarıyla karşı karşıya kalmaktadır. Bu işkolunda, işçi sağlığı ve işi güv
Özet (Çeviri)
u ABSTRACT Metal Industry has an important role in the Turkish Manufacturing Industry in terms of number establishments, distribution of workers, production, export and added value. The industry is divide into two sub-groups of Iron-Steel Metal Industry and Metal Industry other than Iron-Steel. Iron-Steel Metal Industry is accepted as the accelerating factor of the economic development. One of today's economic development indicator of a country is the iron and steel consumption per person. These qualifications indicate the importance of this industrial sector in terms of the economic development. However, laborers working in this sector are facing health and safety problems at their workplace. The most extensive problem in this industry related with the worker's health and safety is the high rate of the work accidents. Metal Industry is rate as the second amongst the ten industrial sectors with the highest rate of work accidents. To determine the problems in this industry, a research is conducted among for iron-steel metal establishments that are located in the surroundings of Izmir. Working conditions of the establishments are examined in the aspects of worker's health and safety and the work accidents are analyzed. Proposals to improve the working conditions are made due to evaluation of the research results.