Mesleksel kümülatif travmaların çalışanlarda oluşturduğu el fonksiyon bozuklukları ve bu bozuklukların meydana getirdiği sorunlar ile alınacak önlemler
Occupational cumulative traumas leading hand disfunction and disabilities; appropriate precauitons
  1. Tez No: 88288
  2. Yazar: SALİME YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. H. HİLMİ SABUNCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
ÖZET İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemlerinde, meydana gelen meslek hastalığı ve kazaların önlenmesi konusunda“İnsan Faktörü”nün önemi gün geçtikçe artmaktadır. İnsanın sensomotor ve psikomotor aktivitesindeki geçici ve sürekli gerilemeler, kaza ve meslek hastalıklarının ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Bahsi geçen aktivitelerin zamanında test edilmesi ve gerilemelerin saptanması, meslek hastalığı ve kazaların önlenmesinde en önemli faktörleri oluşturmaktadır. Bu araştırmada, Deney grubunda 161, kontrol grubunda 20 erkek kapsam içerisine alınmıştır. Deney grubuna alınan çalışanların, 47' si orman ürünleri sanayiinde, 63'ü Demir Çelik sanayiinde ve 51' i ise inşaat sanayiinde çalışmaktadır. Kontrol grubuna alınan 20 kişi aynı iş ve aynı ortamda masa başı çalışması yapan kişilerdir. Deney grubu yaş ortalaması 35.4, Kilo ortalaması 73.9 kg, Boy ortalaması 170.1 cm kontrol grubunda ise yaş 33.8, kilo 77.5 kg, boy 173.2 cm' dir. Grupların eğitim durumu incelendiğinde, deney grubunda ilkokul, kontrol grubunda da lise eğitimlilerin fazla olduğu görülmüştür. Her iki grupta da evli olanların sayısı en yüksektir. İşçilerdeki statü dağılımı sırasıyla işçi (111), usta (44), ustabaşı (3) ve diğer (1) olarak görülmektedir. Çalışma yılı Deney grubunda 183.2 ay (15.3 yıl), kontrol grubunda ise 165.45 ay (13.8 yıl)' dır. Kümülatif travma hastalıklarının önemli nedenlerinde biri olan çalışma süresinin, deney grubu çalışanlarda uzun olduğu ve fakat dinlenme sürelerinin de buna bağlı olarak kontrol grubundan daha yüksek olduğu görülmüştür. Deney grubunda sigara ortalaması, 9.3 adet/gün, Kontrol grubunda ise 10.3 adet/gün' dür. Deney grubunda alkol ortalaması, 0.46 bardak/hafta, Kontrol grubunda ise 0.55 bardak/hafta' dır. Her iki grupta da yapılan egzersiz sayısı oldukça düşüktür. Deney grubunda uyku düzeni problemi olanlar genelin % 18.01' ini oluşturmaktadır. Bu oran yüksek bir orandır. El kullanımında deney grubu her iki elini çoğunlukla kullanırken, masa başı çalışmalarında tek el kullanımı daha fazla görülmektedir. Özellikle daha statik çalışma (18) yapan masa başı çalışanlarında dominant el olan ve genellikle tek olarak kullanılan sağ el bileğinde, oturma pozisyonlarındaki duruş bozukluklarına bağlı olarak oluşan boyun ve sırt ağrılarının yüksek çıktığı görülmüştür(60). 79Her iki grupta elde kaba (hafif dokunma derin basınç) duyu değerlendirmesi (5) yapılmış, sadece deney grubunda azalmış duyuya rastlanmıştır. Azalmış duyunun daha ince olarak yapılan incelemesinde, her iki test için yapılan grup karşılaştırmasında, hareketli iki nokta ayırım testinde gruplarda anlamlı dağılım farkı görülmesine rağmen, sabit iki nokta ayırım testinde anlamlı dağılım farkının görülmemesi, kümülatif travma sonucu oluşan sinir basısının var olduğunu, fakat henüz patalojinin ağır olmadığını göstermektedir. Deney grubunda, en yüksek uyuşukluk frekansı Sağ ulnar sinirde, en yüksek karıncalanma frekansı Sağ ve Sol ulnar sinirde görülmüştür. Bu durum yapılan işler itibariyle Ulnar sinirin bası altında olduğunu göstermektedir. Deney ve kontrol gruplarına uygulanan JEBSEN el fonksiyon testinde (13, 14, 27), Sol El Beş Adet Kart Çevirme, Sağ El Altı Objeyi Kutuya Koyma, Sağ ve Sol El Dört Obje Üst üste koyma ortalamaları arasındaki fark istatistik olarak anlamlı bulunmuştur (P < 0.05). Deney grubunda yukarda ortalamalar arası farkın anlamlı bulunduğu testlerde deney grubu süre ortalamalarında uzama olduğu görülmüştür. Tablo 19'da median ve ulnar sinirde yapılan duyu değerlendirmesindeki kontrol grubuna nazaran anlamlı dağılım farkı, aynı sonucu vermektedir. İnce duyuya kaybına bağlı fonksiyonel duyarlılıkta gerileme vardır. Fonksiyonel derecelendirmede, iş esnasında ağrının en yüksek frekansta görülmesi ve iş bırakıldığında ağrının geçmesi verimliliği etkileyecektir. Buna bağlı olan objektif bulgular yukarıda bulunmuştur. Bu durum ise işten doğan kümülatif travmalar çalışanı mutlaka etkilemekte verimini düşürmekte, kazalara ve meslek hastalıklarına neden olmaktadır. Bu nedenle bu hasarların erken teşhisi çok büyük önem taşımaktadır. Bütün kümülatif travma riski olan işlerde çalışanlar, tez kapsamında kontrol grubu ile anlamlı dağılım farkı veren testler açısından taramaya tabi tutulmalı, üst ekstremitelerde zayıflık, kontrol ve beceriklilik kaybı (10) görülen işçilerde, bunları ortadan kaldıran çalışmalar yapılmalıdır. Bu çalışmalar çalışanlara uygulanan Egzersiz programları olduğu gibi, çalışma ortamının ergonomik (28, 45) hale getirilmesi gibi çok değişik ve önemli çalışmaları ifade eder. 80
Özet (Çeviri)
SUMMARY For the management of occupational health and safety the importance of“human factors”is gradually increasing in occupational disorders and work accident. The permanent sensoromotor and psychomotor activities cause occupational disorders and work accident. If the activities mentioned above could be diagnosed beforehand, precautions against occupational disorders and work accident can be taken. In this research; the experiment group contains 161, the control group contains 20 men. In the experiment group, 47 people work in wood industry, 63 people iron and stell industry and 51 people construction sector. 20 people doing the same job and working in the same place were chosen for the control group. Age average for the experiment group was 35.4, weight average for the experiment group was 73.09 kg and height average for the experiment group was 170.1 cm. As for the control group, age average was 33.8,, weight average for the control group was 77,5 kg and height average for the control group was 173.2 cm. Their educational situation also differs. In the experiment group there has been more people who graduated from the primary school, whereas in the control group most of them from high school. In both groups most of the participants are married. Status distribution 111 blue workers, 44 masters, 3 head masters and 1 the other. Working years in the experiment group was 183.2 month (15.3 years) in the control group was 166.45 months (13.8 years). One of the important causes of CTD is the period of working and resting period. These period are longer in the experiment group compared to control group. The average of smoking in the experiment group was 9.3 a day whereas in the control group it was 10.3 a day. The average of alcohol consumption was 0.46 glasses a week. The frequency of taking exercise was very little. People having problem with sleeping in experiment group were 18.01 percent of all. And this rate was very high. While people in experiment group used two hands most of the time, in the control group only one hand was used. For the control group who always work in their office in the static position, the dominant hand is their right hand. As they were using only one hand, There was too much pain ( VAS score) in their right hand wrist. At the same time, because of their work position and poor posture they had too much neck and back pain. 81In both groups, diminished light touch deep pressure test was practiced and in the result diminished light touch was seen only on experiment group. Moving two point test and static two point test were applied to both groups. The result was m2p test was meaningful statistically on the other hand s2p test result was not. These facts show us that nerve compression results from CTD but these disorders are not go serious. In the experiment group, numbness is mostly seen in right ulnar nerve and feeling of tingling is mostly seen in right and left ulnar nerve. This case illustrates the existences of compressions in the ulnar nerve. Jebsen hand function test was practised for both groups. These test contains; turning the card up and down with left hand, putting six objects in the a box left hand, putting four objects at the top of each other with left and right hand. The result of these tests was statically meaningful. Because; it is found out that the experiment group had practised this test in along period. Compared to control group, the evaluation of sensory for median and ulnar nerves was found statically meaningful. In the functional grading; observation of pain throughout the working hours at the highest level and removal of pain when the work was over would have an impact on work effectiveness. The objective evidence related to it has been found out. Obviously CTD affect the workers, decrease their effectiveness and result in work accident and occupational injuries. For this reason, it is crucial that early diagnose of the mentioned injuries bears importance. The people working in the places, where the cumulative trauma risk is possible, should be examined by the tests which reflects meaningful distribution difference compared to the control group with in. Same studies should be developed in order that the problems such as thesis upper limb weakness, loss of control and ability observed in the workers would be exercise programs, transforming the working place into ergonomic form might be included in these studies. 82 T.C.YÖKSEKS?E