Keratokonus hastalığında çapraz bağlama sonrası korneanın değişiminin üç boyutlu benzetimi
Three-dimensional simulation of the changes in cornea after cross-linking operation on keratoconus disease
  1. Tez No: 424255
  2. Yazar: HİLAL KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH ÇAVUŞOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Merkezi ya da merkez çevresi korneada incelme ve öne doğru bombeleşmeye bağlı olarak korneanın koni şeklini alması rahatsızlığı, keratokonusu ifade eder. Keratokonus hastalığının ilerlemesinin durdurulmasında, Korneal Çapraz Bağlama tedavisi, ilk kez 1998-2002 yıllarında uygulanmış ve 2003 yılında tıp literatürüne girmiştir. Bu yöntem ile kornea tabakasındaki bağ dokuları arasında yer alan çapraz bağların sayısı artmakta, kornea sertleşmekte ve daha dirençli hale gelmektedir. Tedavinin etkili olup olmadığına ait bulgular birinci ay muayenesinde ortaya çıkmaya başlar ve altı aydan sonra kornea kalınlığı eski kalınlığına yaklaşır. Çalışmada kullanılmak üzere, Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nden Scheimpflug Kamera ve Placido Disk Kombinasyonu ile kaydedilmiş ilk aşamada 45'i bayan ve 77'si erkek olmak üzere toplam 122 hastaya ait 749 göz görüntüsü alınmıştır. Daha sonra alınan yeni kaydedilmiş görüntülerle birlikte 1000 görüntüye ulaşılmıştır. Göz kliniğindeki veya Keratokonus Merkezi'ndeki hastalara ait gerçek muayene verileri kullanılarak, keratokonus hastalığının olup olmadığı; hastalık varsa ve Çapraz Bağlama tedavisine karar verilmişse, Çapraz Bağlama tedavisi öncesi ve sonrası arasında korneadaki değişimin görüntü oluşturma teknikleri ile üç boyutlu benzetimi üzerinde çalışılmıştır. Geliştirilmiş olan uygulama ile tedavi sonrası iyileşme sürecinin takibi ile birlikte tedavinin istenilen sonuca ulaşmada başarılı olma düzeyinin de izlenmesi mümkün olmaktadır.
Özet (Çeviri)
The disease resulting in a conical form depending on thinning of the central or peripherical cornea and follow-up forward bulging represents keratoconus. In order to stop the progression of Keratoconus disease, Corneal Cross Linking treatment, applied for the first time in 1998-2002 and entered the medical literature in 2003. With this method, increasing the number of cross links between the connective tissues located in the cornea, the cornea hardens and becomes more resistant to the external factors. Findings for the evidence of whether the treatment is effective or not, begins to emerge in the first-month-examination and corneal thickness approaches its former size after six months. To be used in the first step of the study, 749 corneal images of 122 patients including 45 women and 77 men were taken from Ankara Atatürk Training and Research Hospital that were recorded by Scheimpflug Camera and Placido Disk Combination between the years 2009 and 2012. Number of totally taken images with the new recorded ones, reached 1000 images in the dataset of this study. Using the actual data of the patients that were examined in the eye clinic or Keratoconus Center, studied on whether the disease is keratoconus or not; if the diagnosis proves keratoconus and the treatment is decided to be Cross Linking then studied on three-dimensional simulation of the changes in cornea throughout Cross Linking treatment by the imaging techniques. It's possible to monitor the success level of the treatment with following-up the healing process in the post-operational period by using the developed system.