Yeni tip plastik boru kaynak makinesi tasarımı,imalatı ve incelenmesi
Desi̇ngni̇ng,manuacturi̇ng and i̇nvesti̇gati̇on of new types of plasti̇c pi̇pe weldi̇ng machi̇ne
  1. Tez No: 424257
  2. Yazar: KADİR YENİAYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEZAYİ YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Günümüzde kentleşmenin artmasıyla birlikte inşaat sektöründe enerji ihtiyacı ve işgücü artmaktadır. Bu artışa paralel olarak teknolojik ürünlerin ve cihazların kullanımı her geçen gün önem kazanmaktadır. Sektörde imalatın ve montajın hızlanması, maliyetin düşürülmesi ancak ileri teknoloji ürünleri ile mümkün gözükmektedir. İnşaat sırasında, binalarda ana taşıyıcılardan sonra gelen en önemli yapıtaşlarından biri de mekanik tesisatlardır. Son yıllarda bu alanda PPRC borular yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır. Bu boruların kaynak işlemlerinde işçiliği kolaylaştıran, dolayısı ile montajı hızlandıran, hafif ve düşük enerji tüketimi ile ideal kaynak gerçekleştiren kaynak makinelerinin tasarlanması ve imal edilmesi son derece önemlidir Bu çalışmada, yeni nesil alüminyum gövde açılır kanat sistemli yeni bir PPRC boru kaynak makinesi tasarlanarak imal edilmiştir. İmal edilen cihaz, kullanım kolaylığı, enerji, iş gücü maliyetleri açısından değerlendirilmiştir. Kaynak makinesi ile yapılan kaynaklara, kaynak sağlamlığına yönelik TS-EN-ISO15874- bölüm 4'e uygun olarak basınç ve basma dayanımı testleri uygulanmıştır. Elde edilen test sonuçları değerlendirildiğinde, yapılan kaynakların standarda uygun olduğu gözlemlenmiştir
Özet (Çeviri)
Increasing urbanization have increased the energy need and workforce in civil industry. Parallel to this increase, technological products and devices are being used more. Improving the production and assembling speed and decreasing the costs seem to be possible only by using advanced technology products. Mechanical installations in the buildings are one of the most important parts of the building after the main load-bearing columns. Recently, PPRC pipes are widely used in this purpose. It is important to design and produce an ideal easy to handle PPRC welding machine that facilitates the welding procedure and consumes less energy. In this study, a new PPRC pipe welding machine with opening arms was designed and manufactured from new generation aluminum. The manufactured machine was evaluated in terms of ease of use, energy consumption and workload. Besides, pressure and compressive strength test were applied to the welding performed by the developed machine according to the TS-EN-ISO15874-Section 4. Test results showed that welding done by the machine complies with the welding standards.