CERN LHCb deneyinde lüminositenin belirlenmesi
Determination of luminosity at CERN LHCb experiment
  1. Tez No: 424269
  2. Yazar: MELTEM ORUÇOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERHAN PESEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yüksek Enerji ve Plazma Fiziği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmada, LHCb deneyindeki LHC hızlandırıcısı demet-gaz etkileşmelerinden elde edilen deneysel veriler kullanıldı. Etkileşme verteksleri, LHCb VELO alt dedektörü tarafından kaydedildi. Bu verteksleri kullanarak, demet proton yoğunluğu ve demet şekli parametreleri belirlendi. Bunlara ek olarak, demet geçiş açısı ve hourglass etkisi çalışıldı. Son olarak, elde edilen ve LHC nominal verilerini kullanarak, 2012 yılı ve LHCb dedektörü için, toplam lüminosite hesabı yapıldı. Elde edilen sonuçlar demet proton dağılımının kabaca gaussian olduğunu göstermiştir. Demet yayınımları ise x ve y ekseni için 50 𝜇𝑚 civarında çıkmıştır. Hourglass 𝛽∗ parametresi ise 1 𝑚 olarak ölçülmüştür. LHCb deneyi için 2012 yılı toplam lüminositesi 𝐿0=4.0 𝑓𝑏−1 olarak belirlenmiştir. Bu değer, LHCb deneyinin, LHC tarafından sağlanan lüminositenin az bir kısmını kullandığı bilgisini dışlayarak elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The experimental data from LHC beam-gas interactions at LHCb detector is used in this study. The interaction vertices are recorded by LHCb VELO sub-detector. Using these vertices, beam proton density and beam shape parameters are determined. Moreover, beam crossing angle and hourglass effects are studied. Finally a total luminosity calculation for year 2012 is carried out for LHCb detector by using the obtained parameters and by using the nominal LHC beam parameters. Results show that the beam proton distributions are rougly Gaussian. The beam emittances are determined to be around 50 𝜇𝑚 for x and y axes. The hourglas 𝛽∗ parameter is measured to be around 1 𝑚. The total luminosity in 2012 is determined to be 𝐿0=4.0 𝑓𝑏−1 at LHCb experiment.This value excludes the information that LHCb is using less luminosity from the delivered luminosity by LHC.