KRD toplam kuralları yöntemi ile tensör mezonların incelenmesi
Investigation of tensor mesons with QCD sum rules method
  1. Tez No: 436229
  2. Yazar: NEŞE YİNELEK ÖZTONGA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. JALE YILMAZKAYA SÜNGÜ, DOÇ. DR. KAZEM AZİZİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Kuantum Renk Dinamiği (KRD), hadronik maddeyi oluşturan kuark ve gluonların güçlü etkileşmelerini tanımlayan bir teoridir. Bu temel teoriden hadronların özelliklerini pertürbatif yöntem ile elde etmek mümkün değildir. KRD' nin bazı istisnai özelliklerinden dolayı (ebedi hapsolma), pertürbasyon teorisi kullanılarak kütle gibi gözlenebilir hadronik parametrelerin doğru bir şekilde elde edilmesi imkânsızdır. Bu nedenle çeşitli pertürbatif olmayan alternatif metotlar geliştirilmiştir. En güvenilir, uygulanabilir ve dikkat çekici metotlardan biri de KRD toplam kuralı yöntemidir. Bu tezde, KRD toplam kuralı metodu kullanılarak bazı tensör mezonların özellikleri teorik olarak incelenmiştir. Kuarklar arasındaki güçlü etkileşmelerin özelliklerini incelemek için mezonlar baryonlara göre daha basit sistemlerdir. CERN' de yapılan LHCb deneyinde yarı-leptonik geçişinde gözlenen ağır-hafif tensör mezonun kütle ve bozunma sabiti hesaplanmıştır. Ağır-hafif tensör mezonun özelliklerini araştırmak, başta kendi pertürbatif olmayan doğası olmak üzere düşük enerjili KRD hakkında bizlere yararlı bilgiler verir. Bununla birlikte tılsımlı tensör mezonu incelemek, deneysel olarak çok az bilgiye sahip olduğumuz yarı-leptonik bozunumu hakkında bilgi edinmemizi sağlar. Hesaplamalarımız sonucunda elde edilen tensör mezonun kütle değerinin var olan deneysel sonuç ile uyumlu olduğu görülmüştür. Bu parçacığın leptonik bozunma sabiti için elde edilen sonucumuz gelecekte yapılacak deneyler ile kıyaslanabilir. İkinci bölümde yarı-leptonik geçişin form faktörleri hesaplanmıştır. Elde edilen sonuçlar daha sonra tüm lepton kanallarında bu geçişin bozunum genişliğini tahmin etmek için kullanılmıştır. botonyum sistemleri üzerine yapılan araştırmalar bizlere sistemlerinin doğası ve KGP' nin varlığı hakkında önemli bilgiler sunabilir. Ayrıca ağır kuark bağlı durumlarını araştırmak, kuarklar arasındaki etkileşimi, yeni hadronik üretim mekanizmalarını ve geçişlerini, CKM (Cabibbo-Kobayashi-Maskawa) matris elemanlarının büyüklüğünü ve ağır-iyon deney sonuçlarını analiz etmeyi anlamamız bakımından önemli bilgiler sağlar.
Özet (Çeviri)
Quantum Chromo Dynamics (QCD) is a theory that describes the strong interaction among the quarks and gluons which constitute the hadronic matter. It is a challenging issue to derive the properties of hadrons from the fundamental theory of QCD. Due to the exceptional property of QCD (confinement) a straightforward derivation of hadronic observables, such as masses, is impossible using the perturbation theory. Therefore, various alternative nonperturbative methods have been developed. One of the most reliable, applicable and atractive methods is QCD sum rule technique. In this thesis, properties of some tensor mesons have been investigated theoretically by using the QCD sum rule method. To examine the properties of strong interactions among quarks, mesons are more simple systems than baryons. In particular, we calculate the mass and decay constant of heavy-light tensor meson observed by the LHCb Collaboration at CERN through the semileptonic transition. Such investigations on the properties of this heavy-light meson can provide us with useful information about QCD at low energy, especially on its nonperturbative nature. On the other hand analysing of the charmed tensor meson may help us get more knowledge about the semileptonic meson decays, which are less known experimentally. The value of mass obtained for the tensor meson is found to be consistent with the existing experimental data. Our result on the leptonic decay constant of this particle can be checked in future experiments. In the second part, the form factors of the semileptonic transition are calculated in full theory. The results obtained are then used to estimate the decay widths of this transition in all lepton channels. Investigations on the properties of bottomonium systems can help us get valuable information not only about the nature of the systems, but also on the existence of QGP. Also the investigation of the heavy quark bound states may provide key tools for understanding the interactions between quarks, new hadronic production mechanisms and transitions, the magnitude of the CKM matrix elements and analyzing the results of heavy-ion experiments.