Feasibility study of Z(4430) exotic state at PANDA experiment
Z(4430) egzotik durumunun PANDA deneyinde fizibilite çalışması
- Tez No: 882432
- Danışmanlar: PROF. DR. NURAY ER, PROF. DR. HALUK DENİZLİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Şimdiye kadar, temel parçacıklar ve etkileşimleri parçacık fiziğinin Standart Modeli (SM) tarafından tatmin edici bir şekilde karakterize edilmiştir. Ancak pek çok zor soru cevapsız kalmıştır. CERN'deki LHC gibi yüksek enerji sınırlarında bunlardan bazıları araştırılmaktadır. Orta enerjilerde hadronik reaksiyonların özel gözlemleri ile mümkün kılınan yüksek hassasiyet/yüksek yoğunluk sınırı alternatif bir strateji sunmaktadır. FAIR'de yapılacak olan“antiProton ANnihilation at DArmstadt”(PANDA) deneyi, antiproton-çekirdek ve antiproton-proton etkileşimlerini teşhis araçları olarak kullanacaktır. PANDA deneyi birçok farklı parçacığın spektrumunu analiz etmek için kullanılabilir. Z(4430), XYZ durumları bunların en önemlileri arasındadır ve BESIII, Belle, BaBaR ve LHCb gibi çok sayıda küresel deneyde incelenmektedir. Bu nedenle, bu araştırmayı PANDA çerçevesine entegre etmek ve bu durumu çalışmak için PANDA yazılımını kullanmak, çarmonyum ve egzotiklerle ilgili PANDA deneyi için çok önemli bir konudur. Z(4430), PANDA yazılım zincirinin sunduğu tüm simülasyon kullanıldığında, PANDA dedektör spektrumundaki kütle, genişlik ve diğer parametreler hakkında potansiyel olarak daha kesin bilgiler sağlayabilir. Bunu test etmek için,“Z(4430) Egzotik DurumununPANDA Deneyinde Fizibilite Çalışması”başlıklı tez çalışması, Z(4430)'un PANDA dedektör spektrumunda görülebilir olup olmadığını belirlemek amacıyla tasarlanmıştır. Sonuç olarak, bu çalışmanın sonuçlarına göre, Z(4430)'un PANDA deneyi çerçevesinde gözlemlenebilir olduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Up until now, elementary particles and their interactions have been satisfactorily characterised by the Standard Model (SM) of particle physics. But a lot of difficult questions remain unanswered. At high energy frontiers like the LHC at CERN, some of these are being researched. The high precision/high intensity frontier made possible by exclusive observations of hadronic reactions at intermediate energies offers an alternative strategy. The upcoming antiProton ANnihilation at DArmstadt (PANDA) experiment at FAIR will utilise antiproton-nucleus and antiproton-proton interactions as diagnostic tools. The PANDA experiment may be used to analyse the spectra of many different particles. Z(4430) is among the most significant of the many XYZ states and they are being examined in numerous global experiments, such as BESIII, Belle, BaBaR, and LHCb. Therefore, integrating this research into the PANDA framework and utilising PANDA software to work with this subject is a crucial challenge for the PANDA experiment pertaining to charmonium and exotics. Z(4430) can potentially provide more precise information on mass, width, and other parameters in the PANDA detector spectrum when the entire simulation offered by the PANDA software chain is utilised. To test this, the thesis study titled“Feasibility Study of Z(4430) Exotic State at PANDA Experiment”was designed with the aim of determine whether Z(4430) is feasible in the PANDA detector spectrum. Consequently, according to the results of this study, Z(4430) is shown to be observable in the framework of the PANDA experiment.