Ultrasound teknolojisinin krem peynir kalitesi ve krem peynirdeki olası siklopiazonik asit mikotoksini düzeyi üzerine etkileri
Effects of ultrasound technology on cream cheese quality and possible cyclopiazonic acid mycotoxin level i̇n the cream cheese
- Tez No: 424271
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM TOKUŞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gıda Teknolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Krem peynir direkt sütten elde edilmeyip içerisinde üretim tekniğine göre süt ürünleri (lor, peynir altı suyu tozu), eski peynirler ve eritme tuzları içermektedir. Ultrasound insan kulağının algılayabileceği limitlerin ötesinde frekanslara sahip olan ses dalgalarının frekansının ayarlanması ile gıda sektörününde dahil olduğu pek çok endüstriyel uygulamalarda kullanılabilmektedir. Siklopazonik asit Aspergillus ve Penicillium türleri tarafından üretilen bir mikotoksindir. Bu çalışmada ultrasound uygulanmış krem peynirlerin bazı kalite parametreleri (toplam kuru madde, pH, yağ, protein, renk, tekstür) belirlenmiş ve uygulama şartlarına göre ultrasoundun CPA üzerine olası inhibisyon etkileri ortaya konmuştur. Ultrasound uygulama şartları belirlenmiş (1-3 dk. 2/100 ppb katma uygulanmış peynirlere 20 kHz, 100-120 W) krem peynirlerde 5 µg/kg düzeyinde CPA belirlenmiştir. Krem peynirlerde bu konu ile ilgili hiçbir veriye rastlanılmamış olup elde edilen ilk veriler olma özelliğini taşımaktadır. 2 ppb/1 dk. ve 100 ppb/3 dk. ultrasound uygulanmış deney örneklerinde sırasıyla % 100 ve % 1,37'lik bir inhibisyon elde edilmiştir. Kimyasal kalite incelenmiş ve 3 dk.
Özet (Çeviri)
Cream cheeses are manufactured from not directly milk, but includes butter, old cheeses, milk products and emulsufier salts in the manufacturing conditions. The cyclopiazonic acid (CPA) is mycotoxin produced by Aspergillus and Penicillum species. In this current work, it was determined the overall quality of ultrasound processed cheeses whereas the efficiency of possible CPA inhibition of ultrasound (US) processing in the planned US applying conditions. In processed cheeses, it was determined 5 µg/kg CPA through the applying US processing conditions (including 2 /100 ppb spiking at 20 kHz, 100-120 W for 1/3 minutes duration) no data could be found in this point and it was the first results obtained. Between the experimental sets, in the US applied conditions for 2 ppb/1 min and for 100 ppb/3 min, 100% and 1,37% of inhibition of CPA was obtained, respectively. Chemical quality profile was determined. dry matter, total fat level didn't change significantly and 13.28 % of protein level changed to 13,88 % by utilizing 3 minutes US processed cheeses.