İmidazol ve benzimidazol içeren n-heterosiklik karben öncüllerinin sentezi ve özellikleri
Synthesis and properties of n-heterocyclic carbene precursors including imidazoline and benzimidazole
  1. Tez No: 424283
  2. Yazar: MİTAT AKKOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 196
Özet
1964 yılında Fischer tarafından karbenlerin tanıtılması, daha sonra Wanzlick ve Ofele tarafından ligant olarak kullanılması bu ligantlara özel bir ilgi alanı sağlamıştır. İlk kararlı N-heterosiklik karbenin (NHC) 1991'de Arduengo tarafından başarılı izolasyonu ve karakterizasyonu organometalik kimya ve katalizde yeni bir organik bileşik sınıfının keşfini sağlamıştır. Son otuz yıldır NHC'ler ve geçiş metal kompleksleri oldukça fazla çalışılmaktadır. Çünkü NHC'ler karşılık geldikleri azolyum tuzlarından kolaylıkla sentezlenebilirler ve C-C eşleşme tepkimeları, transfer hidrojenasyon, metatez gibi birçok katalitik tepkimede başarılı bir şekilde uygulama alanı bulmaktadırlar. NHC'ler ve geçiş metal kompleksleri sadece katalitik tepkimelerde değil biyomedikal uygulamalarda da etkin bir şekilde çalışılmaktadır. Ftalimit ve analoglarının tıbbi biyokimya alanında anti-konvülsif, anti-enflamatuar ve analijezik etkinlik göstermeleri, antimikrobiyal aktivitelerinin yüksek olması bu grupların organometalik kimya ve kataliz yanında farmasotik alanda da etkin bir çalışma alanı olmasını sağlamıştır. Bu nedenle bu çalışmada ftalimit grubu içeren karben öncülleri ve bu sentezlenen karben öncüllerinin gümüş ve rutenyum kompleksleri sentezlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In 1964 Fischer introduced and then carbenes are used as ligands by Wanzlick and Ofele provided a special interesting scope to these ligands. The successful isolation and characterization of first N-heterocyclic carbene (NHC) in 1991 by Arduengo opened up a new class of organic compounds for investigation in organometalic chemistry and catalysis. In the last three decades NHCs and their transition metal complexes have been studied more. Because NHCs are easily generated from the corresponding imidazolium salts and have been studied with considerable success in various catalytic transformations such as cross coupling reactions, transfer hydrogenation and metathesis. NHCs and their transition metal complexes have been studied effectively not only catalytic activities but also biomedical applications. Phtalimide and analogs have shows anti-convulsive, anti-inflammatory, analgesic and high antimicrobial acitivities so these groups have effective field in organometalic chemistry, catalysis and pharmaceutic. Therefore some carbene precursors including phtalimide group have been prepared and Ag and Ru-NHC complexes have been synthesized in this study.