Farklı yörelerden sağlanan fesleğen (Ocimum basilicum l.) bitkilerinde değişik dikim sıklıklarının verim ve kaliteye etkisi
  1. Tez No: 65225
  2. Yazar: ŞENGÜL NACAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEZEN TANSI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
148 7. ÖZET Farklı bölgelerden getirilmiş fesleğen (Ocimum basilicum L)'lerde değişik dikim sıklıklarının verim ve uçucu yağ kalitesine etkisini saptamak amacıyla yapılan bu çalışma 1995-1996 yetişme sezonunda Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü deneme arazisinde yürütülmüştür. Denemede Osmaniye, Adana, Hatay, K.Maraş, Yunanistan ve Fransa kökenli fesleğenler kullanılmış olup, sıra üzeri (25 cm) sabit bırakılarak üç farklı sıra arası (20 cm, 40 ve 60 cm) mesafesi uygulanmıştır. Her iki deneme yılında tam çiçeklenme zamanlarında olmak üzere üç kez hasat yapılmış ve her hasatta bitki boyu, taze herba verimi, kuru herba verimi, kuru madde oranı, taze ve kuru çiçek verimi, taze ve kuru yapraktaki uçucu yağ oranı ve verimi, taze ve kuru çiçekteki uçucu yağ oranı ve verimi ile taze ve kuru yapraktaki uçucu yağ bileşenleri incelenmiştir. Uçucu yağın ana bileşenleri olarak 1,8-cineol, linalool, methyl cavicol, methyl eugenol ve methyl cinnamate belirlenmiştir. Her iki deneme yılında da en yüksek ortalama bitki boyu değerleri Fransa kökenli fesleğenlerde 20 cm sıra arası mesafesinde ve 2.hasattan elde edilmiştir. Tüm kökenlerde 20 cm sıra arası mesafesinde ve 2. hasatlarda yüksek bitki boyu değerleri saptanmıştır. En yüksek taze ve kuru herba verimleri her iki yıl Fransa kökenli fesleğenlerden, 20 cm sıra arası mesafesinde ve 2. hasattan elde edilmiş olup, tüm kökenlerde 20 cm sıra arası mesafesinde ve 2.hasattan en yüksek taze herba verimi elde edilmiştir. Her iki yılda en yüksek kuru madde oranı Fransa kökenli fesleğenden ve 2. hasattan elde edilmiş olup, birinci yıl 40 cm ve 60 cm sıra arası mesafesinden yüksek kuru madde oranı saptanırken ikinci yıl dikim sıklığının kuru madde oranına önemli bir etkisi olmamıştır. En yüksek taze ve kuru yaprak verimleri her iki deneme yılında Fransa kökenli fesleğenlerden ve 20 cm sıra arası mesafesinden 2. hasattan elde edilmiştir. Genel olarak tüm kökenlerde 20 cm sıra arası mesafesinde ve 2. hasattan en yüksek taze ve kuru yaprak verimi elde edilmiştir. En yüksek taze ve kuru çiçek verimleri her iki yıl Hatay kökenli fesleğenlerden 20 cm sıra arası mesafesinden ve 2.hasattan elde edilmiştir. Genellikle tüm kökenlerde 20 cm sıra arası mesafesinde ve 2. hasattan yüksek taze ve kuru çiçek verimleri elde edilmiştir. En yüksek taze yapraktaki uçucu yağ oranı birinci yıl Fransa kökenli, ikinci yıl Yunanistan kökenli fesleğenlerden 2. hasattan elde edilmiş olup, dikim sıklığı taze149 yapraktaki uçucu yağ oranını etkilememiştir. Genellikle tüm kökenlerde 2.hasattan yüksek uçucu yağ oranlan elde edilmiştir. Her iki deneme yılında en yüksek kuru yapraktaki uçucu yağ oranı Fransa kökenli fesleğenden 2.hasattan elde edilmiştir. Kuru yapraktaki uçucu yağ oranı dikim sıklığından etkilenmemiştir. Genellikle tüm kökenlerde 2.hasattan yüksek kuru yaprak uçucu yağ oranları elde edilmiştir. Her iki deneme yılında en yüksek taze çiçekteki uçucu yağ oranı Fransa kökenli fesleğenlerden ve 2.hasattan elde edilmiştir. Taze çiçekteki uçucu yağ oranları kökenlere ve hasatlara göre farklılık göstermekle birlikte dikim sıklığından etkilenmemiştir. Her iki deneme yılında en yüksek kuru çiçekteki uçucu yağ oranı Yunanistan kökenli fesleğenlerden ve 3.hasattan elde edilmiştir. Kuru çiçekteki uçucu yağ oranı kökenlere ve hasatlara göre farklılık göstermiş olup, dikim sıklığının uçucu yağ oranına önemli bir etkisi olmamıştır. En yüksek taze ve kuru yapraktaki uçucu yağ verimleri her iki deneme yılında Fransa kökenli fesleğenlerden 20 cm sıra arası mesafesinde ve 2.hasattan elde edilmiştir. Genellikle en yüksek taze ve kuru yapraktaki uçucu yağ verimleri tüm kökenlerde 20 cm sıra arası mesafesinde ve 2. hasatlarda saptanmıştır. Her iki deneme yılında en yüksek taze ve kuru çiçekteki uçucu yağ verimi Fransa kökenli fesleğenlerden 20 cm sıra arası mesafesinde ve 2.hasattan elde edilmiştir. Genellikle en yüksek taze ve kuru çiçekteki uçucu yağ verimleri tüm kökenlerde 20 cm sıra arası mesafesinde ve 2.hasatlarda saptanmıştır. En yüksek 1,8-cineol oranı taze yaprakta ve çiçekte Hatay kökenli fesleğenlerden 20 cm sıra arası mesafesinde ve 2. hasattan elde edilmiştir. Genellikle taze yaprak ve çiçekten Hatay kökenli fesleğenlerden tüm sıklıklarda 1.ve 2.hasatlarda yüksek cineol oranları elde edilmiştir. En yüksek linalool oranı taze yaprakta Yunanistan kökenli fesleğenlerden 60 cm sıra arası mesafesinde ve 2. hasattan elde edilirken, taze çiçekteki en yüksek linalool oranları yine aynı köken ve sıklıkta 3.hasattan saptanmıştır. Genellikle Yunanistan kökenli fesleğenlerde tüm sıklık ve hasatlardan yüksek linalool oranı elde edilmiştir. En yüksek methyl eugenol oranı taze yaprakta Fransa kökenli fesleğenlerden 20 cm sıra arası mesafesinde ve 3.hasattan elde edilmiştir. Taze yaprakta genellikle Fransa kökenli fesleğenlerde tüm sıklıklarda 2.ve 3.hasatlarda yüksek methyl eugenol oranı saptanmıştır. Taze çiçekteki en yüksek methyl eugenol oranları ise Hatay kökenli fesleğenlerden 60 cm sıra arası mesafesinde ve 1.hasattan elde edilmiştir.150 Taze yapraktaki ve çiçekteki mathyl cinnamate oranlan, kökenlere, sıklıklara ve hasatlara göre farklılık göstermiş olup, en yüksek methyl cinnamate oranları taze yaprakta Adana kökenli, taze çiçekte Hatay kökenli fesleğenlerden 20 cm sıra arası mesafesinde ve 3. hasattan elde edilmiştir. Her iki deneme yılında en yüksek toplam taze ve kuru herba, taze ve kuru yaprak verimleri Fransa kökenli fesleğenden, toplam taze ve kuru çiçek verimleri ise Hatay kökenli fesleğenden elde edilmiştir. Ayrıca tüm kökenlerde 20 cm sıra arası mesafesinde en yüksek drog verimleri elde edilmiştir. Her iki deneme yılında da en yüksek taze ve kuru yapraktaki toplam uçucu yağ verimleri Fransa kökenli fesleğenden, taze ve kuru çiçekteki toplam uçucu yağ verimleri Hatay ve Fransa kökenli fesleğenlerden elde edilmiştir. Tüm kökenlerde 20 cm sıra arası mesafesinde yüksek toplam uçucu yağ verimleri elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
151 SUMMARY This study which was conducted to determine the effect of different planting density and harvest times on yield and essential oil components of basil ( Ocimum basilicum L. ) from different origins, have been carried out at the experimental area of Field Crops Department of Çukurova University, Agricultural Faculty in years of 1995- 1996. The basils which were originated from Osmaniye, Adana, Hatay, K.Maraş, Greece and France were used as matterial. In research three different inter row spacings (20cm-40cm and 60cm ) and 25 cm of intra row spacing were applicated. In both experimental years, three harvest were done at the full flowering times being examined ; plant height, fresh and dry herb yield, dry matter ratio, fresh and dry leaf yield, fresh and dry flower yield, essential oil content in fresh and dry leaf, essential oil content fresh and dry flower, essential oil yield in fresh and dry leaf, essential oil yield in fresh and dry flower and essential component in fresh leaf and flower for each harvest. 1,8-cineol, linalool, methyl cavicol, methyl eugenol and methyl cinnamate were determined as the main components in essential oils. In both experimental years the highest average plant height values were measured, basil originated from France, at 20 cm inter row spacing and from second harvest time. Higher plant heights were obtained from 20 cm inter row spacing and second harvest times at all basils. The highest fresh and dry herb yield in both experimental years were obtained, basil originated from France, at 20 cm inter row spacing and from second harvest time. Higher fresh and dry herb yield were obtained from 20 cm inter row spacing and second harvest times at all basils. In both experimental years the highest dry matter ratio were obtained, basil originated from France, at second harvest time. The highest dry matter ratio of first year was obtained from 20 cm and 40 cm inter row spacing, while planting density had no effects on dry matter ratio in the second year. The highest fresh and dry leaf yields in both experimental years were obtained basil originated from France, at 20 cm inter row spacing and from second harvest time. Generally higher fresh and dry leaf yields were obtained from 20 cm inter row spacing and second harvest time at all basils. The highest fresh and dry flower yields in both experimental years were obtained basil originated from, Hatay at 20 cm inter row spacing and from second harvest time.152 Generally higher fresh and flower yields were obtained from 20 cm inter row spacing and second harvest time at all basils. In first year, the highest essential oil content in fresh leaf was obtained basil originated from France at second harvest, in second experimental year the highest one was obtained basil originated from Greece and at second harvest. Planting density had no effect on essential oil in fresh leaves. Generally higher essential oils in fresh leaves were obtained second harvest times at all basils. In both experimental years the highest essential oil contents in dry leaves were obtained basil originated from France at second harvest time. Planting density had no effect on essential oil in dry leaves. Generally higher essential oils in dry leaves were obtained second harvest times at all basils. In both experimental years the highest essential oil contents in fresh flowers were obtained basil originated from France and at second harvest time. Essential oil in fresh flowers showed differences according to origins and harvests while it was no affected by planting densty. In both experimental years the highest essential oil contents in dry flowers were obtained basil originated from Greece and at second harvest time. Essential oil in dry flowers showed differences according to origins and harvests while it was no affected by planting density. The highest essential oil yields in fresh and dry leaves in both experimental years were obtained basil originated from France at 20 cm inter row spacing and from second harvest time. Generally higher essential oil yields were obtained from 20 cm inter row spacing and second harvest times at all basils In both experimental years the highest essential oil yields in fresh and dry flowers were obtained basil originated from France basil at 20 cm inter row spacing and from second harvest time. Generally higher essential oil yields were obtained from 20 cm inter row spacing and second harvest times at all basil origins. The highest 1,8-cineol content in fresh leaf and flower was obtained basil originated from Hatay at 20 cm inter row spacing and from second harvest time. Generally higher 1,8-cineol contents were obtained basil originated from Hatay at all planting density and from first and second harvests time. While the highest linalool content in fresh flower was obtained basil originated from Greece at 60 cm inter row spacing and from third harvest time, the highest linalool content in fresh leaf was obtained from same basils at 60 cm inter row spacing and from153 second harvest time, generally higher linalool content was obtained basil originated from Greece at all planting density and harvests. The highest methyl eugenol content in fresh leaf was obtained basil originated from France at 20 cm inter row spacing and from third harvest time. Generally higher methyl eugenol content was obtained basil originated from France at all planting density and second and third harvest in fresh leaves. The highest methyl eugenol content in fresh flower was obtained basil originated from Hatay at 60 cm inter row spacing and first harvest time. Methyl cinnamate content in fresh leaf and flower showed differences according to origin, planting density and harvest time. The highest methyl cinnamate content in fresh leaf was obtained basil originated from Adana, in fresh flower was obtained basil originated from Hatay at 20 cm inter row spacing and from third harvest time. In both experimental years, the highest total fresh and dry herb yields, fresh and dry leaf yields were obtained basil originated from France, althought total fresh and dry flower yields were obtained basil originated from Hatay bail. Also higher drog yields were obtained from all origins at 20 cm inter row spacing. In both experimental years the highest total essential oil yields in fresh and dry leaves were obtained basil originated from France,and the highest total essential oil yields in fresh and dry flowers were obtained basil originated from Hatay and France basil. Higher total essential oil yields were obtained from 20 cm inter row spacing.