Tunceli Dağ sarımsağı'nın (Allium tuncelianum) in vitro antioksıdan kapasitesinin ölçülmesi, ratlarda antioksidan enzim aktiviteleri üzerine etkisi ve antikanser özelliğinin belirlenmesi
Measurement of in vitro antioxidant activity of Tunceli rural garlic (Allium tuncelianum), determination of its effect on the antioxidant enzyme activity and anticancer characteristics on rats
  1. Tez No: 424325
  2. Yazar: KASIM TAKIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜRKAN KUTLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışmada, Allium tuncelianum'un; bazı biyokimyasal bileşiklerinin tespit edilmesi, in vitro antioksidan kapasitesinin ölçülmesi, ratlarda antioksidan enzim aktiviteleri üzerine etkisi ve antikanser özelliğinin belirlenmesi amaçlandı. Bu çalışmada biyokimyasal bileşiklerin belirlenmesi için; ICP-OES ile eser element analizi, GC-MS ile uçucu yağ analizi ve GC-FID ile yağ asidi analizi yapıldı. Antioksidan kapasite; Cuprac, ABTS radikal süpürme, OH. radikal süpürme, H2O2 süpürme kapasitesi, metal şelatlama aktivitesi, protein oksidasyonu'nun inhibisyonu ve total fenolik madde miktarı Folin-Ciocalteu yöntemi ile belirlendi. Bu çalışmada Allium tuncelianum 'un antioksidan enzim aktiviteleri üzerine etkisini belirlemek üzere Wistar albino tipi dişi ratlar kullanıldı. Her grupta 8 adet hayvan olmak üzere 5 grup oluşturuldu. 1. Grup kontrol grubu, 2. Grup 7,12-dimetil benz[a]ntresan (DMBA) verilen grup, 3. Grup 7,12-DMBA' ya ilaveten uygulama dozu 250 mg/ kg/gün olacak şekilde Allium tuncelianum verilen grup, 4. Grup 7,12-DMBA' ya ilaveten uygulama dozu 500 mg/kg/gün olacak şekilde Allium tuncelianum verilen grup ve 5. Grup E vitamini 200 mg/kg (haftada iki kez) verilen grup. Bu şekilde 1 ay boyunca hayvanlar beslendi ve sonra kesilip dokular alınıp deney yapıldı. Yapılan analizlerde, Allium tuncelianum'daki eser elementler mg/kg (ppm) olarak; K (4207), Ca (518.1), Mg (376.5), Na (119.7), Fe (15.9), Zn (9.24), Mn (2.48), Se (1.03), Cu (0.54) ve Ni (0.33) bulundu. Allium tuncelianum uçucu yağının ana bileşenleri diallil trisülfit; % 30.90 ve diallil disülfit; % 28.30 ve Allium tuncelianum yağ asidi metil esterlerinin temel bileşenleri; oleik asit (% 27.19) ve linoleik asit (% 19.46) olarak bulundu. Yapılan in vitro deneylerde Allium tuncelianum'un, standart antioksidanlara yakın bir antioksidan aktivite gösterdiği belirlendi.
Özet (Çeviri)
In this work aimed to determine the biochemical components of Allium tuncelianum, its in vitro antioxidant capacity and the effect of antioxidant enzyme activity in rats and its anticancer caracteristics. The effect of Allium tuncelianum on antioxidant enzyme activities was also measured. In this study for the determination of phytochemical compounds; Trace element analysis by ICP-OES, GC-MS analysis of the volatile oil and fatty acid analysis was performed with GC-FID. Antioxidant capacity was determined by the ABTS radical scavenging activity, OH- radical scavenging activity, H2O2 scavenging capacity, Cuprac, inhibition of protein oxidation, metal chelating activity and total phenolic (Folin-Ciocalteu) methods. Wistar albino type female rats were used for the determination of the effect of Allium tuncelianum on the antioxidant enzyme activities. Five groups of animals each having eight rats were made up. Group 1: Control group, Group 2: Only 7,12-Dimethylbenz[a]anthracene (DMBA) applied group, Group 3: 7,12-DMBA plus 250 mg/kg/day Allium tuncelianum applied group, Group 4: 7,12-DMBA plus 500 mg/kg/day Allium tuncelianum applied group, Group 5: 7,12-DMBA plus two times a week 200 mg/kg -tocopherol applied group. The rats were feed for one month, slaughtered afterwards and the tissues were taken for the experiments. The analysis showed that Allium tuncelianum had, trace elements as mg/kg; K (4207), Ca (518.1), Mg (376.5), Na (119.7), Fe (9.15), Zn (9.24), Mn (2.48), Se (1.03), Cu (0.54) and N (0.33). The major components in essential oil of Allium tuncelianum; diallyl threesulfide (30.90%) and diallyl disulfide (28.30%) and the basic components in fatty acid methyl ester of Allium tuncelianum; oleic acid (27.19%) and linoleic acid (19:46%).