Yapı malzemelerinin kullanımında mimari faktörler
Arcitectural factors in the use of building materials
- Tez No: 424323
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. JULİDE EDİRNE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Bir yapının kaliteli ve uzun ömürlü olabilmesi için projesinin, işçiliğinin ve kullanılan malzemelerin üstün özellikler taşıması gerekir. Yapı malzemelerinin özelliklerinin yeterince iyi bilinmemesi, kullanım alanına uygun malzemenin yanlış seçilmesine neden olabilir. Bu da, geri dönülmez ve büyük zararlarla sonuçlanabilir. Dolayısıyla mimar ve mühendislerin, yapının mimari özellikleri çerçevesinde projesinin çizilmesi, hesaplanması, imal edilebilmesi için burada kullanılan malzemeleri iyi tanımaları gerekmektedir. Bu çalışmanın amacı; yapı malzemelerinin kullanımında mimari faktörleri ve bu faktörlerin ne denli önemli olduğunu ortaya koymaktır. Buradan hareketle hazırlanan çalışma beş bölüm üzerine tasarlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In order that a building could be in quality long-lasting, its project, workmanship and materials used must have superior properties. It may cause to mischoose the material used if the characteristics of building materials are not well known. This may result in irrevocable and major damages. Therefore, architects and engineers, within the frame of the building's architectural features, must know the materials used in well for the project to be drawn, calculated and built.