Nurdağı (Gaziantep) yöresinde yetişen makromantarların belirlenmesi
Determination of macrofungi growing in Nurdağı (Gaziantep) region
  1. Tez No: 424328
  2. Yazar: SEMİHA YAKAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışma Nurdağı (Gaziantep) yöresinde yetişen makromantarlar üzerinde gerçekleştirilmiştir. 2013-2015 yılları arasında periyodik olarak bölgede gerçekleştirilen arazi çalışmaları sonucunda 640 makromantar örneği toplanmıştır. Laboratuvar ortamına getirilen örnekler kurutularak fungaryum materyali haline getirilmiş, gerekli teşhis işlemleri sonucunda 7 sınıf, 13 takım, 43 familya ve 91 cinse ait 133 tür tanımlanmıştır. Belirlenen türlerden 52 tanesi Ascomycota, 81 tanesi ise Basidiomycota bölümüne aittir. Tespit edilen taksonlardan 23 tanesi, Ascobolus crenulatus P. Karst., Ascobolus immersus Pers., Saccobolus glaber (Pers.) Lambotte, Thecotheus holmskioldii (E.C. Hansen) Eckblad (Ascobolaceae), Cellypha goldbachii (Weinm.) Donk, Resupinatus taxi (Lév.) Thorn, Moncalvo & Redhead (Tricholomataceae), Coccomyces delta (Kunze ex Fr.) Sacc. (Rhytismataceae), Crepidotus pallidus (Berk. & Broome) Knudsen (Inocybaceae), Lachnum fuscescens (Pers.) P. Karst., Rodwayella citrinula (P. Karst.) Spooner (Hyaloscyphaceae), Lamprospora carbonicola Boud., Octospora areolata (Seaver) Caillet & Moyne, Octospora coccinea (P. Crouan & H. Crouan) Brumm., Octospora excipulata (Clem.) Benkert, Octospora itzerottii Benkert, Octospora orthotrichi (Cooke & Ellis) K.B. Khare & V.P. Tewari, Octospora polytrichi (Schumach.) Caillet & Moyne, Octospora rustica (Velen.) J. Moravec (Pyronemataceae), Lepiota atrodisca Zeller (Agaricaceae), Naemacyclus fimbriatus (Schwein.) DiCosmo, Peredo & Minter (Marthamycetaceae), Orbilia aristata (Velen.) Velen. (Orbiliaceae), Rutstroemia coracina (Durieu & Lév.) Dennis (Rutstroemiaceae), Sclerotinia trifoliorum Erikss. (Sclerotiniaceae) Türkiye için yeni kayıttır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out on the macrofungi growing in Nurdağı (Gaziantep) district. 640 macrofungi samples were collected during field trips between 2013-2015. Ecological properties were noted and they were photographed at their natural habitats. The samples are transferred to the lab and they were dried and prepared as fungarium materials. As a result of necessary identification processes, 133 taxa belonging to 7 classsis, 13 orders, 43 families, 91 genera were determined. Fifty two of them belong to Ascomycota and 81 belong to Basidiomycota. Twenty three, Ascobolus crenulatus P. Karst., Ascobolus immersus Pers., Saccobolus glaber (Pers.) Lambotte, Thecotheus holmskioldii (E.C. Hansen) Eckblad (Ascobolaceae), Cellypha goldbachii (Weinm.) Donk, Resupinatus taxi (Lév.) Thorn, Moncalvo & Redhead (Tricholomataceae), Coccomyces delta (Kunze ex Fr.) Sacc. (Rhytismataceae), Crepidotus pallidus (Berk. & Broome) Knudsen (Inocybaceae), Lachnum fuscescens (Pers.) P. Karst., Rodwayella citrinula (P. Karst.) Spooner (Hyaloscyphaceae), Lamprospora carbonicola Boud., Octospora areolata (Seaver) Caillet & Moyne, Octospora coccinea (P. Crouan & H. Crouan) Brumm., Octospora excipulata (Clem.) Benkert, Octospora itzerottii Benkert, Octospora orthotrichi (Cooke & Ellis) K.B. Khare & V.P. Tewari, Octospora polytrichi (Schumach.) Caillet & Moyne, Octospora rustica (Velen.) J. Moravec (Pyronemataceae), Lepiota atrodisca Zeller (Agaricaceae), Naemacyclus fimbriatus (Schwein.) DiCosmo, Peredo & Minter (Marthamycetaceae), Orbilia aristata (Velen.) Velen. (Orbiliaceae), Rutstroemia coracina (Durieu & Lév.) Dennis (Rutstroemiaceae) and Sclerotinia trifoliorum Erikss. (Sclerotiniaceae), of the determined taxa are records for Turkey.