Taşkın risk haritalarının CBS yazılımları yardımıyla belirlenmesi
Determination of flood risk maps by using GIS software
  1. Tez No: 424346
  2. Yazar: MEHMET SELİM GEYİKLİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖMERUL FARUK DURSUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmada, Derme Deresi'nin, Malatya İli İçme Suyu Kaynağı Kaptaj Tesisi civarı için taşkın analizleri yapılmıştır. Çalışma kapsamında hem sayısallaştırılan haritalar hem de araziden alınan ölçümler kullanılarak Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) yazılımları yardımıyla taşkın seviyeleri belirlenmiştir. CBS yazılımı olarak ArcGIS ve NetCAD-GIS yazılımları taşkın hesaplamaları için ise HEC-RAS, HEC-GeoRAS yazılımları kullanılmıştır. Derme havzasına ait Sayısal Yükseklik Modeli (SYM) oluşturulmuş ve ArcGIS yazılımına ait Hidroloji Modülü yardımıyla Derme Deresi'ne ait Hidrolojik karakteristikler belirlenmiştir. Havzaya ait 1/25000 ölçekli harita NetCAD ortamında sayısallaştırılarak Derme Deresi'nde kesitler tanımlanmıştır. Tanımlanan bu kesitlerle HEC-RAS ortamında dere yatağının üç boyutlu modeli elde edilmiş ve Q10, Q25, Q50, Q100, Q500 taşkın tekerrür debilerine göre analizler yapılmıştır. Yapılan bu taşkın ön değerlendirme çalışmasının ardından dere yatağında arazi ölçüm cihazlarıyla noktasal ölçümler yapılmış, elde edilen noktasal değerler NetCAD ortamına aktarılarak gerçek ölçülere göre dere kesitleri çıkarılmıştır. ArcGIS yazılımına entegre olarak çalışan HEC-Georas modülü ile çalışma alanına ait su yüzü kotlarına göre taşkın risk haritaları elde edilmiştir. Elde edilen taşkın seviyeleri üzerinde yorum yapılarak bazı önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, flood analysses near Derme Stream have been mode for the Drinking Water Supply Catchment Facility of Malatya Province. Within the scope of the study, flood levels have been provided with the help of Geographical Information System (GIS) software by using digitized maps and measurements taken in the field. Arc-GIS and NetCAD-GIS were used for GIS software, and HEC-RAS and HEC-GeoRAS softwares have been utilized for flood analysis. Digital Elevation Model (DEM) of Derme basin has been created and hydrological characteristics of Demre Streem has been provided by ArcGIS Hydrology module. 1/25000 scaled map of the basin has been digitized with NetCAD and sections have been designated on Derme Stream. With these sections, 3D model of the stream bed has been created in HEC-RAS and analysis have been made according to recurring flood flow values of Q10, Q25, Q50, Q100, Q500. Following this preliminary flood assessment, measurements have been taken in the stream bed with field measuring devices, and real size stream sections of the stream bed have been created by transferring these point measures to NetCAD. Flood risk maps have been created according to the water surface levels of the study area by using Arc-GIS HEC-Georas module. Proposals have been made by interpreting the obtained flood levels.