Klima santrallerinde kullanılan V profil delikli difüzörlü hücrenin akış performansının sayısal ve deneysel olarak incelenmesi
Numerical and experi̇mental investigation of flow performance of unit with V profile perforated diffuser used in air handling units
- Tez No: 424347
- Danışmanlar: PROF. DR. SUAT CANBAZOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Termodinamik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Klima santralleri enerjiyi çok fazla harcayan iklimlendirme sistemleridir. Günümüzde enerji verimliliğinin son derece önemli olduğundan klima sanrtalleri için optimizasyon çalışmaları yapmak kaçınılmaz bir durumdur. Tükenmekte olan enerji kaynakları ve çevre kirliliğinden dolayı enerjiyi verimli kullanmak çok büyük bir önem arz etmektedir. Bu çalışmada bazı klima santrali üreticileri tarafından kullanılmakta olan V profil delikli difüzör (yayıcı) santral elemanının, akış analizi ve basınç düşümü optimizasyonu yapılmıştır. Santral hücresindeki difüzörün, hem sayısal hem de deneysel olarak basınç düşümleri hesaplanmış ve karşılaştırmaları yapılmıştır. Ayrıca model bir difüzör tasarlanmış, uygun geometrik ve akış parametreleriyle optimizasyonu yapılmıştır. Çalışmanın sonucunda optimum difüzör ve akış özelliğiyle ne kadarlık bir enerji kazancı sağlanacağı hesaplanmıştır. Böylelikle amaçlanan enerji verimliliği gerçekleştirilmiştir. Difüzörün kendisinin kullanılması santral boyutunu kısaltacağından dolayı ilk yatırım maliyeti ekonomiktir. Bunun olmasının yanı sıra, optimum difüzör kullanarak, basınç düşümleri azaltılmıştır ve işletme maliyeti için de ekonomiklik sağlanmıştır. Bu tezde, sayısal çalışmalar için uygulamada sıklıkla kullanılan Hesaplamalı Akışkanlar Dinamiği (HAD) yazılımı olan ANSYS-Fluent 14.5 paket programı kullanılmıştır. Sayısal akış analizlerinde Standart k-ε türbülans modeli seçilmiştir. Seçilen türbülans modeli deneysel olarak doğrulanmıştır. Optimizasyon yöntemi için de Taguchi Optimizasyon Yöntemi kullanılmıştır. Bu yöntem ile yapılması gereken çok sayıda analiz sayısı azaltılmıştır. Bu çalışmada, tasarlanan V profil delikli difüzörün belirli akış hızlarında enerji kazancı sağladığı görülmüştür. Klima santrali üreticileri için tasarlanan bu difüzörün, enerji verimliliği sağlayarak, faydalı olacağı anlaşılmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Eneji verimliliği, delikli difüzör, HAD, Taguchi optimizasyon Yöntemi
Özet (Çeviri)
Air Handling Units (AHU) are an air conditioner systems that consume energy too much. Making optimisation working for AHU is essential situation because energy efficiency is quite important todays. Using energy efficiently is very significant due to consumption energy resource and environmental pollution. In this study, the flow analysis and pressure dropped optimisation in perforated diffuser AHU element using by some AHU manufacturer were carried out. Cabin of the unit and diffuser were computed pressure drop with numerical and experimental and they were compared. Moreover a pattern diffuser was designed and it was made optimisation with proper geometric and flow parameter. Conclusion of studying, how much energy gain was computed with optimum diffuser and flow properties. In this way objective energy gain was achieved. For using diffuser itself shorten unit lenght initial investment cost is economic. Besides pressure dropped were reduced with using optimum diffuser and economic was provided for operating costs. In this thesis, for numerical studying, ANSYS-Fluent 14.5 packaged software what frequently used in practice as a software of the Computational Fluid Dynamics (CFD) was used. k-ε turbulence model was choosen for numerical flow analysis. Turbulent model was validated experimentally. Also for optimisation method, Taguchi Optimisation method was used. With this method, a lot of essential analysis were reduced. In this study, designed perforated diffuser was observed providing energy gain at certain flow velocity. This diffuser what designed for AHU manufacturer will be usefull how it provides energy efficiency KEYWORDS: Energy Efficiency, perforated diffuser, CFD, Taguchi Optimisation Method,