Hemen hemen kontakt eğriler
Almost contact curves
  1. Tez No: 424348
  2. Yazar: ECEM KAVUK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EROL KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Yüksek lisans tezi olarak hazırlanan bu çalısma uç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, daha sonraki bölumlerin daha iyi anlaşılabilmesi icin eğriler, Riemann manifoldlar, Kontakt manifoldlar, K-Kontakt manifoldlar, Sasakian Manifoldlar, Lorentzian kontakt manifoldlar, Hemen hemen parakontakt manifoldlar, Hemen hemen normal parakontakt metrik manifoldlar hakkında bazı temel kavramlara yer verildi. İkinci bölümde ise ilk olarak Legendre eğrileri ve bazı örnekler verildi. Ayrıca bu bölümde slant eğriler, 3-boyutlu hemen hemen normal kontakt geometride slant eğriler ve Lorentzian sasakian uzaylarda Legendre eğrileri incelendi.  Üçüncü bölümde ise 3-boyutlu hemen hemen normal parakontakt metrik manifoldlarda slant eğriler, null slant eğriler, null normal slant eğriler , 3-boyutlu hemen hemen normal parakontakt metrik manifoldlarda Legendre eğrileri ve 3-boyutlu Heisenberg gruplarda Legendre eğrileri verildi.
Özet (Çeviri)
This study which is designed as master science thesis covers three chapters. In the fi rst chapter we give some basic concepts about curves, Riemannian manifolds, contact manifolds, K-Contact manifolds, Sasakian manifolds, Lorentzian contact manifolds, almost paracontact metric manifolds and normal almost paracontact metric manifolds for the rest of the thesis that readers can easily understand. In the second chapter, fi rstly, Legendre curves and some examples are given. Furthermore, in this chapter, we investigate slant curves, slant curves in 3-dimensional normal almost geometry and Legendre curves in Lorentzian Sasaki spaces. In the third chapter, slant curves in 3-dimensional normal almost paracontact metric manifolds, null slant curves, null normal slant curves, Legendre curves in 3-dimensional normal almost paracontact metric manifolds and Legendre curves on 3-dimensional Heisenberg groups are given.