Avcıların harcama eğilimlerinin ve milli gelire katkısının belirlenmesi (İstanbul örneği)
Determination of contributions to the national economy and expenditure trends of hunters (İstanbul case)
- Tez No: 424356
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SULTAN BEKİROĞLU ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ormancılık Ekonomisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu çalışma“Avcıların Harcama Eğilimlerinin ve Milli Gelire Katkısının Belirlenmesi”amacıyla İstanbul İli örnek alınarak yapılmıştır. Avcı harcamalarının milli gelir içindeki payı, harcamalar yöntemi yaklaşımıyla bulunmuştur. Avcıların doğrudan veya dolaylı yaptığı harcamaların milli gelire etkisi, av ve yaban hayatının gelişimine paralel olarak artabilmektedir. Avcılık taşıdığı tarihsel, kültürel ve sosyal değerlerin yanı sıra önemli bir ekonomik etkinlik olarak da ülkelerin ekonomik yaşamında yer tutmaktadır. Bu nedenle avcı harcamalarının ülke ekonomisindeki yeri belirlenmeye çalışılmıştır. Avcı harcamalarının mili gelir içindeki payı % 0,1-2,2 olmakla beraber bu harcamaların etkisi ve ekonomideki olumlu katkısı göz ardı edilmemelidir. Ayrıca avcıların avlanma etkinliğinde bulunmak için yapmak zorunda olduğu harcamalar, avcılıkla ilgili önemli sektörlerin oluşmasına yol açmıştır. Kırsal bir etkinlik olan avcılığın özellikle işgücünün bol, sermayenin kıt olduğu kırsal alanda yaratacağı ekonomik hareketlilik ve işlendirme olanağı ile kırsal kalkınmaya, doğal çevrenin korunmasına ve turizmin gelişmesine olanak tanıması, bu etkinliğin önemini bütün dünyada artırmaktadır.
Özet (Çeviri)
This present study is made on the“Determination of Hunters Expenditure Trends and National Income Contribution (Istanbul Case)”, aims to determine hunters expenditure. The share of national income to hunters expenditure was found by the expenditure method. The effect of direct or indirect spending by hunters to national impact may increase in parallel with the development of hunting and wildlife. Hunting as an important economic activity, as well as historical, cultural and social values play an economic life of the country. The share of national income 0,1-2,2 % of the hunters spending should not be ignored, although a positive contribution to the economy and the these expenditures. Expenses that have to do in order to make the hunter hunting activity has led to the formation of an important sector around hunting. Also, the importance of hunting as a rural activity is increasing all over the word because it allows the rural development, the protection of the natural environmental development of tourism with economic mobility and employment opportunities in rural areas that have more workforce and limited capital.