Malatya ilinde odun kömürü üretiminin teknik, ekonomik ve sosyal analizi
Technical, economic and social analysis of wood charcoal production in Malatya
  1. Tez No: 424368
  2. Yazar: GÜLHANIM GÜVENLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMET DAŞDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bartın Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Ülkemizde odun kömürü geleneksel olarak çeşitli alanlarda kullanılmaktadır. Bu ihtiyacı karşılamak amacıyla odun kömürü ocakları çalışmaktadır. Malatya, odun kömürü üretimi bakımından önemli bir ildir. Odun kömürü üretiminin orman ve ormancılık çalışmalarına zarar vermeden istihdama, kırsal kalkınmaya ve bölgesel ekonomiye katkı sağlayan bir uğraş olarak teknik, ekonomik ve sosyal açıdan incelenmesi, yaşanan sorunların saptanması ve öneriler geliştirilmesi önem arz etmektedir. Bu çalışmada çeşitli kurum ve kuruluşların kayıtlarından, arazi incelemelerinden ve yapılandırılmamış görüşmelerden elde edilen veriler değerlendirilerek Malatya ilindeki odun kömürünün üretim süreci; hammadde temini, kullanım yerleri ve pazarlama olanakları, orman ve ormancılık faaliyetleriyle ilişkisi, odun kömürü üretiminin sosyal ve ekonomik açıdan etkileri incelenmiştir. Buna göre odun kömürü üretiminin kırsal kalkınmaya ve il ekonomisine yıllık toplam 2.700.000 TL katkı yaptığı ve 57.600 adam-gün istihdam sağladığı tahmin edilmiştir. Ayrıca odun kömürü üretiminde yaşanan darboğazlar ve odun kömürü üretim sürecinin geliştirilmesine ilişkin öneriler ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Charcoal is used traditionally for various purposes in Turkey. To meet the demand, charcoal mounds that have wood piles are operated by local enterprises. Malatya is one of the most important provinces in Turkey in terms of charcoal production. Charcoal production from firewood is not harmful for forests and forestry operations, and studying this production activity that has some positive impact on rural development and local economy. Thus, investigation of sustainable production of charcoal with regard to technique, economic and social, determination of experienced problems and preparation of recommendations are very important. In this study, official records of government agencies and organizations, field surveys and obtained data from unstructured interviews were evaluated. Then the charcoal production processes, raw material supply, usage purposes and marketing opportunities, relations with forest and forestry activities, social and economic impacts of charcoal productions were investigated. According to these, charcoal production makes an annual total of 2 700 000 TL contribute to the provincial economy and rural development and provides 57,600 man-days of employment. Also the bottlenecks experienced in charcoal production and some recommendation related to improve the charcoal production processes for the forest and charcoal enterprise managers.