Malatya kayısı çekirdeği kabuğu külü ve gövde külünden, kül sırları denemeleri
Ash secrets from Malatya apricot seed shell ash and trunk ash trials
  1. Tez No: 823007
  2. Yazar: ÖZLEM ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PINAR BİÇİCİ ÇETİNKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Tarihte bilinen ilk sırlar olan kül sırları binlerce yıllık geçmişiyle seramik sanatında önemli bir yere sahip olmuştur. Odun yakıtlı fırınlarda pişirim esnasında küllerin havada uçuşarak seramik yüzeye yapışmasıyla tesadüfen ortaya çıkan kül sırlarının ilk olarak Shang Hanedanlığı döneminde yaklaşık M.Ö.1500'de ortaya çıktığı bilinmektedir. Bu çalışmanın amacı; Malatya ilinde kayısı çekirdeği kabuğu kış aylarında yakacak olarak kullanılmakta ve atık olarak görülmekte olan kayısı çekirdeği kabuğu ve gövde külünü bir sır hammaddesi olarak değerlendirmek ve odun yakıtlı fırınlarda oluşan doğal kül sırı görünümüne benzer etkiler oluşturabilmektir. Çalışmada kayısı kabuğu külü ve kayısı gövdesi külü Malatya'nın ilçelerinden toplanarak yakılmış ve 920°C ' de kalsinasyon işlemi yapılarak farklı hammadde ilaveleri ve farklı renklendirici oksit ile sır reçetelerine dönüştürülmüştür. Şamot ve beyaz bünye üzerine uygulanan sırlar 1000°C ve 1150°C 'de yükseltgen ortamda elektrikli fırında pişirilmiştir. Çalışmanın sonucunda kahverengi, yeşil, turkuaz tonlarında mat yüzey etkiler elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ash glazes, which are the first known glazes in history, have an important place in the art of ceramics with its thousands of years of history. It is known that ash glazes, which emerged by chance when the ashes flew in the air and adhered to the ceramic surface during firing in wood-fired kilns, first appeared in approximately 1500 BC during the Shang Dynasty. The aim of this study; In Malatya province, apricot kernel shell is used as fuel in winter and seen as waste, to evaluate apricot kernel shell and stem ash as a glaze raw material and to create effects similar to the natural ash glaze appearance formed in wood-fired kilns. In the study, apricot bark ash and apricot stem ash were collected from the districts of Malatya and burned and calcined at 920° C and converted into glaze recipes with different raw material additions and different coloring oxides. The glazes applied on the chamotte and white clay body were fired in an electric furnace at 1000°C and 1150°C in an oxidizing environment. As a result of the study, matte surface effects in brown, green, turquoise tones were obtained.