Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde sert çekirdekli meyvelerde zararlı scolytus rugulosus müll. (coleoptera: scolytidae)'un biyolojisi, zarar şekli ve yayılış alanlarının belirlenmesi
Determination of biyology, damage and distribution of scolytus rugulosus müll. (coleoptera: scolytidae) which is harmful on stone fruit in east and southeast Anatolian region
  1. Tez No: 85337
  2. Yazar: CEVDET KAPLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABUZER YÜCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
in oz Yüksek Lisans Tezi DOĞU VE GÜNEYDOĞU ANADOLU BÖLGESİNDE SERT ÇEKİRDEKLİ MEYVELERDE ZARARLI Scotytus rugulosus MfilL (COLEOPTERA: SCOLYTIDAE)un BİYOLOJİSİ ZARAR ŞEKLİ VE YAYILIŞ ALANLARININ BELİRLENMESİ Cevdet KAPLAN Harran Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Bitki Koruma Anabilim Dalı 1999, Sayfa: 43 Bu çalışma 1997-1998 yıllarında Adıyaman, Diyarbakır, Elazığ, Malatya ve Mardin illerinde sert çekirdekli meyvelerde zararlı Scolytus rugulosus Müll. (Coleoptera: Scolytidae)'un Biyolojisi, zarar şekli ve yayılış alanları belirlenmiştir. Çalışmalarda elde edilen sonuçlara göre; kayısı, kiraz, erik, şeftali ve vişne'de sadece Scolytus rugulosus Müll. (Coleoptera: Scolytidae) (Meyve Yazıcıböceği )"un bulunduğu ve zararlı olduğu belirlenmiştir. Zararlının yılda 3 döl verdiği ve kışı olgun larva döneminde odun ve kabuk dokusu arasında geçirdiği belirlenmiştir. Çalışmaların yürütüldüğü alanların tamamının zararlı ile bulaşık olduğu, zararlının genellikle zayıf ağaçlara saldırdığı, bununla birlikte sağlam ağaçlara da saldırarak zarar oluşturduğu saptanmıştır. Zararlı genç ağaçların gövde ve dallarında, yaşlı ağaçların ise genellikle dallarında zarar oluşturmakta ve zarara uğrayan genç ağaçlan birkaç ay içinde tamamen kurutabilmektedir. ANAHTAR KELİMELER: Sert Çekirdekli Meyveler, Scolytidae, Scolytus rugulosus
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Master Thesis DETERMINATION OF BIYOLOGY, DAMAGE AND DISTRIBUTION OF Scofytus rugulosus MülL. (COLEOPTERA: SCOLYTTDAE)WHICH IS HARMFUL ON STONE FRUIT IN EAST AND SOUTHEAST ANATOLIAN REGION Cevdet KAPLAN Harran University Graduate School of Natural and Applied Science Deparment of Plant Proctection Science 1999, page:43 This study has been made to determine biology, damage states and distribution of Scofytus rugulosus Mull Which harmful on stone fruit, in Malatya, Elazığ, Mardin, Adıyaman and Diyarbakır provinces in 1997- 1998. Samples were taken from the orchards by knocking method, visual examination and twig method. As a resul of this studies, S. rugulosus has been found only on apricot, cherry, peach, plum and sour cherry.. All provinces have been infested by the SL rugulosus Attacks were severe in fregventon trees alreadyweakned by drought, fungal disease or pests. If pest didnt find this kind of trres, it attacked to healty trees. S.rugulosus had 3 generations a year and overwintered in mature larval stage. KEYWORDS: Stone fruit, Scolytidae Scofytus rugulosus