Certain Subgroups of the Projective Special Linear Group PSLn(F) Over a Field
F cismi üzerine kurulu PSL n(F) Projektif Özel Lineer Grupların Bazı Altgrupları
- Tez No: 424377
 - Danışmanlar: PROF. DR. EVGENII BASHKIROV
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Matematik, Mathematics
 - Yıl: 2015
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Fatih Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu tezin amacı, projektif doğrusal grup denen veklasik lineer gruplarla ilgili en önemli gruplardan biri olan ve cisim halinde ilgili klasik grubun kanonik homomorfizma altındaki görüntüsü olarak ele alınan grubu incelemktedir. Buradaki homomorfizma GL2(K) genel lineer grubundan onun bölüm grubu olan GL2(K)/Z grubundadır ve Z, GL2(K) grubuun merkezidir. Bu çalışma, K cinsindeki PSL2(K) projektif özel lineer grubunu içeren projektif özel lineer PSL2(K) grubunun alt gruplarını tanımlamaya çalışıyoruz.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to study one of the most important groups closely connected with the classical linear group namely projective linear groups which in the case of fields can be defined as images of the corresponding classical group under the canonical homomorphism from general linear group GL2(K) to its quotient GL2(K)/Z, where Z is the center of GL2(K). In this study, we try to describe subgroup of the projective special linear group PSL2(K) over the field K containing the projective special linear group PSL2(K) over the subfield K.