P19 embryonal carcinoma cell line-derived motor neurons as a model of motor neuron diseases
Motor nöron hastalıklarını modellemede P19 embriyonal karsinom hücre hattından elde edilen motor nöronların kullanılması
  1. Tez No: 424391
  2. Yazar: NURŞEN BALEKOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA FATİH ABASIYANIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Genetik ve Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Omurilikte yer alan motor nöronlar düzenli sıralanmış akson projeksiyonlarıyla kasları kontrol ederler. Spinal müsküler atrofi (SMA) ve amiyotrofik lateral skleroz (ALS) gibi yıkıcı nörodejeneratif hastalıklar motor nöronların dejenerasyonundan kaynaklanmaktadır. Bununla birlikte, motor nöron hastalıkları için etkili, tedavi edici yaklaşımlar henüz geliştirilememiştir. Bu bağlamda, insan motor nöron hastalıklarını in vitro olarak modellemek için kök hücrelerin motor nöronlara farklılaştırılması ilgi görüyor. Bu çalışmada motor nöron hastalıklarının modellenmesinde kullanılması için P19 murin embriyonal karsinom hücre hattının motor nöronlara farklılaştırılmasıyla ilgilendik. Bu bağlamda P19 hücrelerinin motor nöronlara farklılaştırılmasını, Notch sinyal yolağı inhibisyonunun motor nörona farklılaşma üzerindeki etkisini de analiz ederek hem zamanlama hem de etkileyici faktörler üzerinden optimize etmeye odaklandık. Ayrıca motor nöron farklılaşmasını morfoloji ve belirteç analizi üzerinden doğrulamayı ve gen ekpresyonunu motor nöronlara özel promotorlar üzerinden belirleyerek P19 hücrelerinden elde edilen motor nöronları tanımlamayı amaçladık. Notch sinyal yolağı farklılaşma sürecinde geç inhibe edildiğinde P19 hücrelerinin motor nöronlara farklılaşmasınının önemli ölçüde geliştiğini gözlemledik. Bunun dışında, doğrulama deneylerimiz 3 veya 4 gün farklılaştırmadan sonra uzun akson uzantılı Hb9/Islet-1/VAchT (post-mitotik motor nöron belirteçleri) pozitif motor nöronları elde edebildiğimizi gösteriyor. Son olarak, gen ekspresyonunu Hb9 geninin 5' DNA kodlamayan bölgesinde yer alan 3.6 kb ya da 438 bp hızlandırıcı üzerinden belirleyerek P19 hücrelerinden elde edilen motor nöronların tanımlanabileceğini gösterdik.
Özet (Çeviri)
Motor neurons residing in the spinal cord control muscles through well-ordered and distinct axonal projections. Devastating neurodegenerative diseases such as spinal muscular atrophy and amyotrophic lateral sclerosis are caused by motor neuron degeneration. Nevertheless, effective therapeutic approaches for motor neuron diseases have not been developed yet. In this respect, differentiation of stem cells into motor neurons for modeling human motor neuron diseases in vitro has received a lot of attention. In this study, we were interested in differentiation of P19 murine embryonal carcinoma cell line toward motor neurons for their usage in motor neuron disease modeling. To this aim, we focused on optimizing differentiation of P19 cells into motor neurons in terms of effectors and timing by analyzing the impact of inhibition of Notch signaling on motor neuronal differentiation. In addition, we aimed to verify motor neuronal differentiation through morphology and marker analysis and to identify P19- derived motor neurons by specifying gene expression through motor neuron-specific promoters. We observed that differentiation of P19 cells into motor neurons significantly enhanced when Notch signaling was inhibited late during differentiation. Also, our verification experiments demonstrate that we could obtain Hb9/Islet-1/VAchT (post-mitotic motor neuron markers) positive motor neurons with long axonal extensions after 3 or 4 day of differentiation. Finally, we demonstrated that P19-derived motor neurons can be identified by specifying gene expression with 3.6 kb enhancer or 438 bp enhancer from the 5' non-coding region of the Hb9 gene.