Using active RFID systems in hospitals –nurse call system
Aktif rfıd sistemlerinin hastanelerde kullanılması- hemşire çağrı sistemi
- Tez No: 424392
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KADİR TUFAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Hastaların durumunun algılanması ve ihtiyaç halinde tam zamanında ona ulaşılması meselesi hastanelerde ve sağlık kurumlarında her zaman esas konulardan birisi olmuştur. Bu sebeple bir çok yöntemler denenmiş, ortaya konmuş ve bazıları da günümüzde uygulanmaktadır. Hastane odalarının duvarlarındaki acil çağrı düğmesi, panik düğmesi, ses cihazları, mobil telefonlar, el alarmları bunlardan bazılarıdır. Ani alarm oluşturmak ve onlara hızlı ve uygun yanıt vermek, her ikisi, bu problemin esas iki tarafıdır. Zaman geçtikçe RFID teknolojileri ile ilgili bir hayli AR-GE ve aynı zamanda uygulama çalışmalarının sayısı artmaktadır. Biz RFID sistemlerini bir çok sanayi ve tarım sektörlerinde, güvenli geçiş sistemlerinde, kargo ve takip sistemlerinde, akıllı ev sistemlerinde, bina otomasyon sistemlerinde, bir bölgenin durumu ile ilgili bilgileri toplama ve gönderme sistemlerinde görmekteyiz. RFID Sistemleri aynı zamanda sağlık sektöründe, pahalı ve hassas araç ve gereçlerin takibi; döküman ve veri dosyalarının takibi; her bir hasta, doktor veya hemşirenin yerinin belirlenmesi; envanter ve zaman yönetimi; ves gibi konularda kullanılmaktadır. RFID düşük maliyetli ve çokca tasarruflara neden olduğu için, hastane çalışanları için çok önemli olmaya başlamıştır. Biz bununla ilgili bir araştırma ve çalışma yaptık, ve RFID sisteminin sağlık kurumlarında çağrı sistemleri için uygun bir teknoloji olduğunu göstermiş olduk. Böylelikle sağlık personelleri kendi değerli zamanlarına ve hastaların bakımına daha çok odaklanacaklar.
Özet (Çeviri)
During recognizing the patients' condition approaching him/ her immediately has become one of the main issues in medical institutions and/ or hospitals at all times. Because of this necessity, many different methods have been tested and proved, and some methods are currently being applied. Emergency buttons on the walls in hospital rooms, panic buttons, noise devices, cellular phones, and hand held alarms are some examples for those methods. Sudden alarms and rapid, appropriate response to them are two main sides of this problem. Timely, a number of researches and improvements, and also applications related to active RFID technologies are increasing very fast. We can see RFID systems in a lot of industry and agriculture sectors as well as access control systems, cargo and tracking systems, smart home systems, building automation systems, gathering information about the status of a region and etc. RFID Systems are also used in the healthcare sectors to track assets such as expensive and critical instruments and equipment; to track documents and data files; to get each patient's or nurse's or doctor's real time location; to manage inventory and time; and etc. RFID is low cost and causes multiple savings for hospitals, and therefore workers become more efficient in hospitals. We explored and inferred that RFID is an appropriate technology for calling systems in the healthcare institution. Hence the most significant problem of a nurse calling system that we mentioned before will be solved easily and perfectly. Moreover, medical staffs can focus more on their valuable time and resources for patients' care.