Synthesis and characterization of single-ion conducting polymer electrolytes for lithium-ion batteries
Lityum iyon piller için tek iyon iletken polimer elektrolit sentezi ve karakterizasyonu
- Tez No: 424394
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİM ÜNÜGÜR ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Tek iyon iletken polimer elektrolitler, lityum-iyon pillerde polarize etkileri ortadan kaldırdığı için çok önemli hale gelmiştir. Bu çalışmada lityum okzalat poliakrilik asit borat ve lityum okzalat polivinil alkol borat kompleksleri üretildi ve poli (polietilenglikol metakrilat) (PPEGMA) ile kompozit yapıldı. Ayrıca serbest radikal polimerizasyon ile poli (2-akrilamido-2-metil-1-propansülfonik asit-ko-polietilen glikol metakrilat) kopolimeri sentezlendi ve Li iyonu ile sülfonik asit grubundaki hidrojen yer değiştirildi. Üretilen tek-iyon iletken polimer elektrolitler Fourier transform infrared spektroskopisi (FTIR) ile karakterize edildi. Termal özellikler termogravimetrik analiz (TGA) ve diferansiyel taramalı kalorimetre (DSC) ile analiz edildi. PPEGMA içeriğinin iyonik iletkenliğe etkisi impedans analizör ile araştırıldı ve en yüksek ilektenlik LiPVAOB-60PPEGMA için 100 oC'de 2.89 × 10-4 S/cm olarak ölçüldü.
Özet (Çeviri)
Single-ion conducting polymer electrolytes have become crucial in lithium-ion batteries due to the elimination of the polarizing effects. In this study, lithium oxalate polyacrylic acid borate and lithium oxalate polyvinyl alcohol borate complexes were produced and then blended with poly (polyethylene glycol methacrylate) (PPEGMA). In addition poly (2-acrylamido-2-methyl-1-propanesulfonic acid-co-polyethylene glycol methacrylate) copolymer was synthesized with free radical polymerization and then Li ion was exchanged with hydrogen in the sulfonic acid group. The resulting single-ion conducting polymer electrolytes were characterized via Fourier transform infrared spectroscopy (FTIR). The thermal properties were analyzed with thermogravimetric analysis (TGA) and differential scanning calorimetry (DSC). The effect of PPEGMA on the ionic conductivity was investigated with impedance analyzer and the maximum ionic conductivity was measured as 2.89 × 10-4 S/cm at 100 oC for LiPVAOB-60PPEGMA.