Synthesis and characterization of polymer/hbn composite electrolytes for sodium–ion batteries
Sodyum-iyon pıllerde kullanım amaçlı polımer/hbn kompozıt elektrolıtlerın sentezı ve karakterızasyonu
  1. Tez No: 428477
  2. Yazar: ABUBAKAR HAMISU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİM ÜNÜGÜR ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Sodyum iyon bataryalar (SIBs) yüksek bolluk değeri ve lityum iyon bataryalar ile benzer elektrokimyasal özelliklere sahip olmasından dolayı çok ilgi çekmektedir. Elektrolit SIBs için önemli kısımlardan biridir. Sıvı elektrolitlerde karşılaşılan birçok problem polimer elektrolitler ile aşılabilmektedir. Bu çalışmada polietilen oksit (PEO) ve poli(akrilonitril-ko-polietilen oksit metakrilat) (P(AN-ko-PEGMA) kullanılarak kompozit polimer elektrolitler hazırlanmıştır. Bu polimer matrisler sodium perklorat (NaClO4) ve hekzagonal bor nitrür (hBN) ile kompozit yapılmıştır. Ayrıca sülfonlu polisülfonun (SPSU) sodium tuzu, PPEGMA ve hBN ile tek iyon iletken polimer elektrolitler hazırlanmıştır. Hazırlanan kompozit elektrolitler fourier transform infrared spektroskopisi (FT-IR) ile karakterize edilmiştir. Termal özellikler termogravimetrik analiz (TGA) ve diferansiyel taramalı kalorimetre (DSC) ile incelenmiştir. Taramalı electron mikroskobu (SEM) membranların homojenliğini doğrulamıştır. En yüksek iyon iletkenlik PEO5hBN10Na nümunesi için 1.4 × 10-3 S/cm olarak ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
Sodium ion batteries (SIBs) are gaining increasing attention due to its high abundant and electrochemical similarity with the lithium ion battery. Electrolyte is one the essential part of SIBs. Most of the problems associated with liquid electrolyte can be overcome using polymer electrolyte. In this work composite polymer electrolytes were prepared using polyethylene oxide (PEO) and poly(acrylonitrile-co-polyethylene oxide methacrylate) (P(AN-co-PEGMA). These polymer matrices were blended with sodium perchlorate (NaClO4) and hexagonal boron nitride (hBN). In addition single ion conducting polymer electrolytes were prepared using sodium salt of sulfonated polysulfone (SPSU), PPEGMA and hBN. The prepared composite electrolytes were characterized by using fourier transform infrared spectroscopy (FT-IR). The thermal properties were analyzed by the use of thermogravimetric analysis (TGA) and differential scanning calorimetry (DSC). Scanning electron microscopy (SEM) verified the homogeneity of the membranes. PEO5hBN10Na showed maximum ion conductivity of approximately 1.4 × 10-3 S/cm.