Amperometric biosensor for detection of xanthine level for meat freshness control
Et tazeliğinin kontrolü amaçlı ksantin seviyesinin ölcumesinde amperometrik biyosensör geliştirmesi
- Tez No: 424393
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA FATİH ABASIYANIK, DOÇ. DR. MEHMET ŞENEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biyomühendislik, Biyoteknoloji, Biochemistry, Bioengineering, Biotechnology
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Genetik ve Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Sunulan tezin temel amacı, ksantin tayinini yapan yeni ve hassas nitelikli amperometrik biyosensör üretmektir. Ksantin, ATP parçalanma sürecinin bir yan ürünü olup etin bozulduğunu göstermesinden, et tazelik kontrol sürecinde tayini önemli olan bir faktördür. Amperometrik biyosensör, poli(glisidil metakrilat-ko-vinylferosen) (P(Vfc0.4-GMA))'in içinde ayrık gömülü olan indirgenip açılmış grafen oksit (REGO), indirgenip açılmış grafen oksit-Altın (REGO-Au), indirgenip açılmış grafen oksit- Palladyum (REGO-Pd) ve indirgenip açılmış grafen oksit-Platin (REGO-Pt) türevlerinden oluşan nanokompozit filmlerle kaplı olan elektrod yüzeylerine Ksantin Oksidaz'ın (XOD) kovalent immobilizasyonu ile geliştirilmiştir. Oluşturulan nanokompozit ve XOD'in yüzeye bağlanma özellikleri kullanılarak gerçek örneklerde ksantin tayinin optimum şekilde gerçeklerşmesi için sistematik çalışmalar yapılmıştır. Biyosensör 21.98uA/uM hassasiyet, 1uM-40uM arasındaki doğrusal ölçüm, 2 saniyelik yanıt süresi ve 0.003uM saptama sınırı ile üstün analitik performans sergilemiştir.
Özet (Çeviri)
The main goal of this thesis is to fabricate a sensitive and novel amperometric biosensor for detection of xanthine. Xanthine is a byproduct of ATP degradation and important indicator of meat spoilage as such very important molecule to be detected in meat freshness control. Amperometric biosensor was developed by preparation of nanocomposite film which is constructed by separate embedding of reduced expanded graphene oxide (REGO), reduced expanded graphene oxide-Gold (REGO-Au), reduced expanded graphene oxide-Palladium (REGO-Pd), and reduced expanded graphene oxide-Platinum (REGO-Pt) into poly(glycidyl methacrylate-co- vinylferrocene) (P(Vfc0.4-GMA)), and by covalent immobilization of Xanthine Oxidase (XOD) on the surface of nanocomposites coated electrode. Using these tailored nanocomposites and surface binding of XOD, it has been systematically studied to obtain optimum and most ideal system for xanthine detection in real samples. Biosensor showed excellent analytical performance in detection of xanthine with sensitivity of 21.98μA/ μM, linear range 1μM to 40μM, fast response time of 2s and low detection limit 0.003μM.