Design and analysis of a new open innovation system
Yeni açık inovasyon sisteminin dizayn ve analizi
  1. Tez No: 424396
  2. Yazar: AZAMAT KİBEKBAEV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ TÜRKYILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial and Industrial Engineering, Industrial Design
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Hızla değişen bir ortamda, seçme ve etkili bir şekilde doğru bilgi ve yönetim sisteminin geliştirilmesi kurumsal yaşanabilirlik ve başarının sürdürülmesi için önemli bir faktör olabilir. Açık İnovasyon sistemleri kuruluşların kendi şirket sınırları dışında bakmasi ve tüm dünya uzmanlarından yeni fikirlerin elde etmesini sağlar. Açık inovasyon sistemlerinin başarısı, iyi tanımlanmış kullanıcıların gereksinimleri, bilgi ve teknoloji yapısının teknik özellikleri, dönüşüm ve tasarım sürecine bağlıdır. Bu tezin amacı, projeleri olan şirketleri ve bu projeleri çözmeve / veya dahil olma potansiyeli olan insanların (yani araştırmacılar ve öğrenciler) arasında bir köprü olacak bir kullanıcı odaklı açık inovasyon modeli oluşturmaktır. Bu çalışmada, hedef gruplar, hipotezler ve literatürdeki en iyi uygulamalar, meslek örgütleri, üniversite öğrencileri ve akademi temsilcilerinin taleplerini ve ihtiyaçlarını öğrenmek için kullanıldı. Bu kullanıcı odaklı açık inovasyon modeli kullanılabilirlik, müşteri odaklılık, ve daha da önemlisi proje ortaklığı için etkili bir ortam sağlaması.
Özet (Çeviri)
In a rapidly changing environment, selecting and effectively pursuing the right information and management system development can be a key factor in sustaining corporate livability and success. Open innovation systems enable organizations to look outside their company boundaries and gain new ideas and solutions from professionals all around the world. The success of open innovation systems depend on the design process with well-defined users' requirements and their transformation to the technical characteristics of information and technology structure. The goal of the thesis is to construct a user focused open innovation model which is aiming to be a bridge between companies with projects and the people (i.e. researchers and students) with potential to solve and/or involve that projects. In this study, focus group, hypothesizes and brief literature about best practices were used to conduct the representative of business organizations, university students and academic personal to learn their requirements and needs. This user focused open innovation model attracts more organizations and people because of its user oriented business model, usability of the tools and more importantly providing efficient way of project partnership.