Synthesis, spectral characterization and antimicrobial activities of new multifunctional hetero macromolecular compounds
Yeni çok fonksiyonlu hetero makromoleküllerin sentezi, spektroskopik karakterizasyonu ve antimikrobiyal aktiviteleri
  1. Tez No: 424397
  2. Yazar: ZAINAB RAMZI ABDULHAMEED
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAZ MOHAMMED ATABAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bazı makromoleküler dialdehid ve di-imin bileşikleri sentezlendi. Sentezlenen bütün bileşikler arıtıldı ve erime noktaları tespit edildi. FT-IR ve NMR spektrumları ile bileşiklerin karakterizasyonu yapıldı. Di-iminlerin antimikrobial aktiviteleri difüzyon ve minimum yasaklayıcı konsentrasyon seyreltme metodları ile dimetil sulfoksit içinde Gram+ ve Gram- bakterilerine karşı tespit edildi. Antifungal aktiviteler birçok maya kültürü üzerinde ölçüldü. Sentezlenen bileşiklerden bazılarının mevcut ilaçlardan daha yüksek antimikrobial ve antifungal aktiviteye sahip oldukları gözlendi.
Özet (Çeviri)
Some macromolecular dialdehyde and di-imines compounds have been synthesized. All the synthesized compounds have been purified and their melting points have been measured. The compounds have been characterized in terms of the recorded FT-IR and NMR spectra. The antimicrobial activities of the di-mines have been estimated by using the diffusion and the minimal inhibitory concentration dilution methods in dimethyl sulfoxide against Gram+ and Gram- bacteria. Their antifungal activities have been measured on several yeast cultures. Some of the presently synthesized compounds demonstrate higher antimicrobial and antifungal activities than the standard reagents