Development of novel physiological analysis methods based on dual-wavelength phtoplethysmographic signals time differences
Çift dalgaboylu fotoplismograf işaretlerinin zaman farkı değişimlerine dayalı yeni fizyolojik analiz yöntemlerinin geliştirilmesi
  1. Tez No: 424411
  2. Yazar: NADER VAHDANİ MANAF
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TEMEL KAYIKÇIOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyomühendislik, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Bioengineering, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Fotopletismograf sinyali, arteryel kan miktarının değişikliklerinden dolayı meydana çıkan işarettir ki kalp faaliyetlerine bağlıdır. PPG, biyolojik ve fizyolojik değerlendirmelerde avantajlı bir ölçüm tekniği olarak kullanılmaktadır. Literatürde PPG analizlerinin çoğu tek dalga boylu PPG darbesinin zaman ve frekans karakteristikleri veya darbe şekline dayanmaktadır. Bu tezde, ilk kez olarak iki ayrı dalga boylu fotopletismografi (PPG) işaret arasındaki zaman farkları cıkarılmıştır ve çift dalga boylu PPG sinyallerinin analizi için yeni bir strateji olarak önerilmiştir. Çalışmada öncelikle verilerin kaydedilmesi ve işlenmesi için bir bilgisayara bağlanan iki-dalga boylu PPG sensor sistemi geliştirilmiştir. Daha sonra elde edilen PPG çiftleri arasındaki zaman farkları, çeşitli fizyolojik durumlarda çıkarılmıştır. Elde edilen zaman farkı özellikleri farklı çalışmalarda değerlendirilmiştir. İstatistiksel analizler ve sınıflandırma algoritmaları elde edilen verilerin analizi için kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlar, değişik durumlarda farklı dalga boylu PPG işaretler arasındaki zaman farkılarının anlamlı bir derecede değiştiğini göstermiştir. Bu daha önce bildirilmemiş görüngü yeni ve ilginç bir bulgu olarak tanımlanmıştır. Ayrıca, sınıflandırma sonuçlarında kullanılan zaman farkı özelliklerinin çeşitli fizyolojik durumların sınıflandırması için çok iyi bir potansiyele sahip olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Photoplethysmographic (PPG) signals are obtained by changes in the amount of arterial blood, which in turn depends on the heart activities. PPG has been used as an advantageous measurement technique in biological and physiological assessments. Most previous analyses of PPG signal were based on time and frequency domain characteristics or shape of the simple PPG signal with a unique wavelength of light. In the present thesis, for the first time, time difference variations between two simultaneous unlike PPG signals were extracted and proposed as a new strategy for the analysis of dual-wavelength PPG signals. An improved dual-channel PPG biosensor was developed to obtain simultaneous PPG signals with different wavelengths. Then, time differences between the obtained PPG pairs were extracted in each heartbeat and used for various physiological conditions monitoring. The extracted time difference features were analyzed in different studies. Statistical analysis and classification algorithms were used to analyze the obtained data. Results showed that different PPG signals had significant time difference variations (time shifts relative to each other) with changes in a psychophysical state of investigated subjects. This earlier unreported phenomenon would have been a novel and interesting finding. In addition, analyses and classification results showed that the used time difference features had very good potential to classify various bio-physiological conditions.