Karasu Çayı ve Sırakaraağaçlar deresinde bazı fiziko-kimyasal ve mikrobiyolojik parametrelerin araştırılması
Investigation ofsome physico-chemicaland microbiological parameters in Karasu and Sırakaraağaçlar stream
  1. Tez No: 424472
  2. Yazar: UĞUR ÇARLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE GÜNDOĞDU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sinop Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Temel Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Çalışma Mayıs 2014 – Nisan 2015 tarihleri arasında Sinop il sınırları içerisinde bulunan Karasu Çayı ve Sırakaraağaçlar Deresinin bazı fiziko-kimyasal ve mikrobiyolojik özelliklerinin belirlenmesi amacı ile gerçekleştirilmiştir. Bu amaçla her iki su kaynağının su kalitesini belirlemek için 23 parametrede pH, sıcaklık, toplam çözünmüş madde (TDS), iletkenlik, ORP (Oksidasyon Redüksiyon Potansiyeli), çözünmüş oksijen, amonyum azotu (NH4+-N), nitrat azotu (NO3--N), nitrit azotu (NO2--N), klorür iyonu (Cl-), fosfat fosforu (PO4-3-P), silisyum, Klorofil-a, toplam sertlik, kalsiyum, magnezyum, geçici sertlik, tuzluluk, biyolojik oksijen ihtiyacı (BOİ5), hidrojen sülfür (H2S), toplam askıda katı madde (TAKM), toplam koliform ve fekal koliform ölçüm ve analizler yapılmıştır. Elde edilen veriler doğrultusunda Karasu Çayı ve Sırakaraağaçlar Deresinin Su Kirliliği Kontrol Yönetmeliği Kıtaiçi Su Kaynaklarının Sınıflarına Göre Kalite Kriterleri açısından klorür iyonu, nitrit azotu ve hidrojen sülfür değerleri yönünden III. ve IV. sınıf kalitede; çözünmüş oksijen, fosfat fosforu ve fekal koliform değerleri yönünden II. ve III. sınıf kalitede olduğu belirlenmiştir. Ayrıca Sırakaraağaçlar Deresinin toplam sertlik, magnezyum ve tuzluluk değerlerinin Karasu Çayı'na göre daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. İncelenen diğer parametreler açısından genel olarak I. ve II. su kalitesinde olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The study was achieved between May 2014 and April 2015 at the Karasu Creek and Sırakaraağaçlar Stream located in the province of Sinop. It was conducted to determine some physicochemical and microbiological properties. Therefore, 23 parameter pH, temperature, total dissolved solids (TDS), conductivity, ORP (Oxidation Reduction Potential), dissolved oxygen, ammonium nitrogen (NH4+-N), nitrate nitrogen (NO3-- N), nitrite nitrogen (NO2-- N), chloride ion (Cl-), phosphate phosphorus (PO4-3- P), silicon, chlorophyll-a, total hardness, calcium, magnesium, temporary hardness, salinity, biological oxygen demand (BOD5), hydrogen sulfide (H2S), total suspended solids (TSS) total coliform and fecal coliform measurements and analysis were performed to determine the water quality of both water. According to the data obtained, water Pollution Control Regulation in terms of Quality Criteria Class of inland water resources that, with regard to chloride ion, nitrite nitrogen and hydrogen sulfide values of Karasu River and Sırakaraağaçlar Stream that water quality class III and IV. Furthermore, their water quality was class II and III for dissolved oxygen, phosphate phosphor and fecal coliform measurements. It has also been found that the total hardness, magnesium and salinity values of the Sırakaraağaçlar stream is higher than the Karasu Creek. Examined in terms of other parameters, it was generally determined that water quality class I and II.