Suda çözünür ftalosiyanin bileşiklerinden nanotel yapıdaki malzemelerin eldesi ve özelliklerinin incelenmesi
Production of nanowire metarials from water-soluble phthalocyanines and investigation of their properties
- Tez No: 424485
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT DURMUŞ, YRD. DOÇ. BEHİYE YÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu tez çalışmasında, 2,3,9,10,16,17,23,24-oktakis-[(2-merkaptopiridin) ftalosiyaninato] çinko (II) (6), 2,3,9,10,16,17,23,24-oktakis-[(2-merkaptopiridin) ftalosiyaninato] kloro-galyum (III) (7), 2,3,9,10,16,17,23,24-oktakis-[(2-merkaptopiridin) ftalosiyaninato] bakır (II) (8), 2,3,9,10,16,17,23,24-oktakis-[(2-merkaptopiridin) ftalosiyaninato] okso-titanyum (IV) (9) bileşikleri ve bu bileşiklerin kuaterner türevleri olan 2,3,9,10,16,17,23,24-oktakis-[(N-metil-2-merkaptopiridin) ftalosiyaninato] çinko (II) sülfat (10), 2,3,9,10,16,17,23,24-oktakis-[(N-metil-2-merkaptopiridin) ftalosiyaninato] kloro-galyum (III) sülfat (11), 2,3,9,10,16,17,23,24-oktakis-[(N-metil-2-merkaptopiridin) ftalosiyaninato] bakır (II) sülfat (12) ve 2,3,9,10,16,17,23,24-oktakis-[(N-metil-2-merkaptopiridin) ftalosiyaninato] okso-titanyum (IV) sülfat (13) bileşikleri sentezlendi. Ftalosiyanin bileşiklerinin sentezini takiben, elektrokimyasal yöntem ile yüksek yoğunlukta ve homojen dağılımlı anodik alüminyum oksit (AAO) yapıları elde edildi. Nanotel elde edebilmek amacıyla sentezlenen ftalosiyanin bileşiklerinin her biri elektrokimyasal biriktirme yöntemi ile üretilen AAO şablonlarının içerisinde biriktirilerek nanotel yapıdaki ftalosiyanin malzemeler elde edildi. Sentezlenen bileşiklerin yapıları FT-IR, UV-Vis, 1H-NMR, kütle spektrumları ve elementel analiz sonuçları yardımıyla aydınlatıldı. Elde edilen ftalosiyanin nanotellerin yapıları ise AAO şablonların elektrokimyasal biriktirme yönteminin öncesi ve sonrasında FESEM (Alan Emisyonlu Taramalı Elektron Mikroskobu) cihazından elde edilen görüntüler yardımıyla karakterize edildi.
Özet (Çeviri)
In this work, the non-ionic phthalocyanine compounds 2,3,9,10,16,17,23,24-oktakis-[(2-mercaptopyridine) phthalocyaninato] zinc (II) (6), 2,3,9,10,16,17,23,24-oktakis-[(2-mercaptopyridine) phthalocyaninato] chloro-gallium (III) (7), 2,3,9,10,16,17,23,24-oktakis-[(2-mercaptopyridine) phthalocyaninato] copper (II) (8), 2,3,9,10,16,17,23,24-oktakis-[(2-mercaptopyridine) phthalocyaninato] oxo-titanium (IV) (9) and their quaternized derivatives 2,3,9,10,16,17,23,24-oktakis-[(N-methyl-2-mercaptopyridine) phthalocyaninato] zinc (II) sulphate (10), 2,3,9,10,16,17,23,24-oktakis-[(N-methyl-2-mercaptopyridine) phthalocyaninato] chloro-gallium (III) sulphate (11), 2,3,9,10,16,17,23,24-oktakis-[(N-methyl-2-mercaptopyridine) phthalocyaninato] copper (II) sulphate (12), 2,3,9,10,16,17,23,24-oktakis-[(N-methyl-2-mercaptopyridine) phthalocyaninato] oxo-titanium (IV) sulphate (13) were synthesized. Following synthesis of the compounds, close packed evenly distributed anodic alumium oxide (AAO) structures by electrochemical method were fabricated. Finally, each of the metallophthalocyanine compounds were tried to deposit into AAO templates using electrodeposition to achieve phthalocyanine nanowires. The synthesized novel compounds have been characterized by FT-IR, UV-Vis, 1H-NMR, mass spectra and elemental analysis. Also, FESEM was used to characterize phthalocyanine nanowires via anodic aluminium oxide templates before and after electrochemical deposition procedure of the compounds.