Elektro-aktive suyun poli-β-hidroksibütirat üretimine etkisi
Effect of electro-activated water on poly-β-hydroxybutyrate production
- Tez No: 424486
- Danışmanlar: PROF. DR. AZİZ TANRISEVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu tez çalışmasında, ilk kez kullanılan Wautersia eutropha NRRL B-2804 suşu ile poli-β-hidroksibütirat (PHB) üretimi için yeni bir yöntem geliştirildi. Mikroorganizmanın PHB üretebilirliği üzerine çalışmalar yapılarak verimin artırılmasına odaklanıldı. PHB üretiminde karbon kaynağının (glukoz-fruktoz karışımı ve hidrolize melas) ve su türünün (distile, asidik ve bazik aktive) etkisi çalışıldı. Karbon kaynağı olarak glukoz-fruktoz karışımı yerine hidrolize melas kullanıldığında daha iyi verimler elde edildi. Ayrıca elektro-aktive sularla (asidik ve bazik aktive) büyütülen besiyerlerinde distile suya göre daha fazla PHB verimi tespit edildi. Karbon kaynağı olarak distile su ile hazırlanan glukoz-fruktoz karışımı içeren besiyeri kullanıldığında gram kuru hücre başına üretilen PHB miktarı 0,1048 g iken, asidik aktive su kullanıldığında 0,1339 g, bazik aktive su kullanıldığında ise 0,1441 g olduğu tespit edildi. Karbon kaynağı olarak hidrolize melas kullanıldığında distile su ile gerçekleştirilen denemelerde gram kuru hücre başına elde edilen PHB miktarı 0,1282 g olarak bulunurken, besiyeri hazırlanmasında asidik aktive su kullanıldığında 0,1662 g, bazik aktive su kullanıldığında ise 0,1835 g olarak saptandı. Elektro-aktive suların depolama kararlığının tespiti için sular 5 ve 10 gün bekletilerek besiyeri hazırlanmasında kullanıldı ve bu suların aktivitelerini yitirdiği tespit edildi. Sonuç olarak, bu mikroorganizmayla PHB üretiminde melas ve aktive su kullanımının verim artışı sağladığı bulundu.
Özet (Çeviri)
In this thesis work; a novel method was developed for the production of poly-β-hydroxybutyrate (PHB) using Wautersia eutropha NRRL B-2804 strain which have never been used. PHB production capability of Wautersia eutropha NRRL B-2804 was searched. Studies were focused on increase in the yields of PHB production. The effects of carbon sources (a mixture of glucose-fructose, and hydrolyzed molasses) and water (distiled, acidic and basic activated waters) on PHB productions were studied. It was found that molasses as a carbon source gave rise to better yields than mixture of glucose and fructose. It was also found that microorganisms gown in mediums, prepared using acidic and basic activated water as compared to those gown in medium containing distiled water yielded more PHB. Amounts of PHB, per gram dry cell using a mixture of glucose-fructose contain distiled, acidic and basic activated water were as follows: 0.1048 g, 0.1339 g, and 0.1441 g, respectively. In cases where molasses were used on carbon sources, amounts of PHB per gram dry cell in gowth medium containing distiled, acidic and basic were as follows: 0.1282 g, 0.1662 g, and 0.1835 g, respectively. The storage effect of activated waters on the production of PHB were also studied. It was found that activated waters stored for 5 and 10 days had no effect on PHB production increase. As a result, usage of molasses and activated waters in growth medium results in better PHB productions by this microorganism.