Yüksek binalarda perdelerin süreklilik ve süreksizlik durumlarının doğrusal olmayan analiz yöntemiyle incelenmesi
Investigation of continuous and discontinuous shear wall effects in high-rise buildings with nonlinear analysis
- Tez No: 424508
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YASİN FAHJAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deprem Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Earthquake Engineering, Civil Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deprem ve Yapı Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Yüksek binaların tasarımında, deprem ve rüzgâr tarafından yapıya etkiyen yatay yükler önemli rol oynar. Yatay yükleri karşılamak için tasarımda kullanılan perde duvarlar, yüksekliğe bağlı olarak etkisini olumsuz yöne çevirebilmektedir. Yüksek binalarda perde duvarların, kademeli devam etmesi, belli katlardan sonra kolona dönmesi ya da mimari tasarımdan ötürü yapı boyunca devam etmeyen perdelerin bulunması, yapıya daha ideal rijitlik, daha az yatay deplasman, ekonomiklik ve estetiklik gibi olumlu sonuçlar getirebilmektedir. Perdenin kesildiği kata ve bina yüksekliğine bağlı olarak bu katkı pozitif veya negatif olmaktadır. Bu tez çalışmasında, taşıyıcı sistemi betonarme perde-çerçeve olarak seçilen yüksek bir binadaki perdelerin, yapı boyunca süreklilik ve süreksizlik durumlarının yapıya etkisi, İYBDY 2008'de önerilen tasarım ilkeleri doğrultusunda zaman tanım alanında doğrusal olmayan analiz metoduyla incelenmiş, yatay yer değiştirmeleri, göreli kat ötelemesi oranları, kesme kuvvetleri ve eğilme momentleri karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the design of high-rise buildings, horizontal forces exerted upon the structure by earthquake and wind play an important role. The shear walls, used in the design to bear the horizontal loads, may be detrimental depending on its height. When the shear walls in a high-rise building are, stepped walls, converted to columns after a curtailed walls or having a curtailed walls due to architectural design, this may provide the structure with a more ideal rigidity, less horizontal displacement, less expenditures and better aesthetics. Depending on the storey optimum level and the building height, this contribution is either positive or negative. In this thesis project, the effects of shear walls in a high-rise building of combined reinforced concrete wall-frame structural system, to the structure during continuous and discontinuous conditions along the structure, is investigated with nonlinear time history analysis according to the design guidelines in İYBDY 2008. These continuous and discontinuous wall-frame structures are compared to horizontal displacements, shear forces and bending moments.