Investigation of depression, obsessive compulsive disorder and their treatment methods
Depresyon, obsesif kompülsif bozukluk hastalıkları ve ilgili tedavi yöntemlerinin incelenmesi
  1. Tez No: 424525
  2. Yazar: MURAT KARA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAŞİM ÖZGÜR TABAKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Psikiyatri, Engineering Sciences, Psychiatry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Biyo-Medikal Mühendislik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu tez depresyon ve OKB hastalıklarının psikiyatrik açıdan tanımlanması ve tedavi yöntemlerini araştırmayı konu edinmiş birleştirici ve teknik bir araştırma ürünüdür. Depresyon ve OKB orijinli davranışsal bozukluk ve bunlara yönelik tanı yöntemleri tarihsel bir şekilde yorumlanmıştır. Depresyon tedavisinin başarılı bir şekilde yapılabilmesi için klinik değer taşıyan birçok araştırma uzun zamandır yapılmaktadır. Eğer depresyon şiddetli ise antidepresanlar hastalık belirtilerini azaltmada başarılı sonuçlar sergilemektedir. Doktorların ekseriyeti Dünyada milyonlarca insanın etkilendiği depresyonu etkili bir şekilde tedavi edebilmek için psikoterapi ve ilaç kombinasyonu tercih etmektedirler. Literatürde birbirinden bağımsız tamamlanmış birçok çalışma yer almaktadır. Bu tezde, araştırmacılar tarafından gerçekleştirilmiş bu çalışmaların sonuçları, özellikle OCD hastalarına yönelik uygulanmış Gama bıçağı kullanımı ve sonuçları değerlendirilmiştir. Gama bıçağı kullanımı özellikle kronikleşmiş OKB hastalarının tedavisi için yeni bir ümit olarak görünmekle birlikte psikiyatristler için kronikleşmiş OKB hastalarının tedavisi birçok ülkede halen zorluğunu uzun zamandır muhafaza etmektedir.
Özet (Çeviri)
This study is a technique and also a compiler reserach that investigated the nominative case in psychiatric diagnostic illnesses from depression to Obsessive Compulsivve Disorder and their thretament methods. Psychological symptoms related with depression, behavioral disorders and OCD and associated with their old and novel diagnoses threatment methods were historically situated and interpreted. For a long time, a lot of clinical reserach and study have displayed the success of treatment for depression. Antidepressants are useful for decreasing symptoms of illness in lots of teen, especially sadness is severe. Majority physicians prefer to use a combination of psychotherapy and medications in the course of efficacious treatments the millions of people around the World suffering from depression. There are a number of reserach independently investigated in literature. In this study, their results evaluted especially results of Gamma knife threatment method for OCD patients. Treatment of chronicle OCD have been also in difficulty both for psychiatrist, although Gamma knife has been performed and is seen as a new promising technique for ressisstive OCD patients in majority of countries for more than four decades.