Üniversite öğrencilerinde mizofoni sıklığı ile şiddetinin impulsivite, kompulsivite ve komorbid ruhsal bozukluklar ile ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the frequency and severity of misophonia in university students in relation to impulsivity, compulsivity and comorbid mental disorders
- Tez No: 866463
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER AKİL ÖZER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Amaç: Bu çalışmadaki ana amacımız mizofoninin klinik dışı popülasyonda mizofoninin görülme sıklığını saptamaktır. Bir diğer amacımız ise mizofonide impulsivite ve kompulsivite boyutlarını inceleyip mizofoninin ilişkili olabilecek psikiyatrik bozuklukları değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza 10.10.2023-15.12.2023 tarihleri arasında SBÜ Hamidiye Külliyesinde öğrenim gören 18-30 yaş aralığında 562 gönüllü katılımcı alınmıştır. Örneklem grubu, seçilen dört fakülte için kolayda örneklem yöntemiyle oluşturulmuştur. Veriler Sosyodemografik Veri Formu, Azalmış Ses Toleransı Problemleri, Mizofoni Ölçeği, Maudsley Obsesif Kompulsif Soru Listesi(MOKSL), Depresyon Anksiyete Stres Ölçeği(DASS-21), Barratt Dürtüsellik Ölçeği Kısa Formu(BIS-11- KF) ile elde edilmiştir. İstatistiksel analizler ve hesaplamalar için IBM SPSS Statistics 21.0 ve MS-Excel 2007 programları kullanılmıştır. Bulgular: Mizofoni sıklığı örneklem grubunda %16.4 oranında saptanmıştır. Mizofoni sıklığı açısından kadın ve erkek cinsiyetleri arasında anlamlı fark saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: Our primary aim in this study is to determine the prevalence of misophonia in a non-clinical population. Another objective is to examine the dimensions of impulsivity and compulsivity in misophonia and to evaluate potential psychiatric disorders associated with misophonia. Materials and Methods: In our study, 562 voluntary participants aged 18-30 years from SBÜ Hamidiye Külliyesi were included between 10.10.2023 and 15.12.2023. The sample group was formed using a convenience sampling method for the four selected faculties. Data were collected using the Sociodemographic Data Form, the Problems with Decreased Sound Tolerance, the Misophonia Questionnaire(MQ), the Maudsley Obsessive Compulsive Inventory(MOCI) , the Depression Anxiety and Stress Scale 21(DASS-21), and the Short Form of Barratt Impulsiveness Scale(BIS11-SF). Statistical analyses and calculations were performed using IBM SPSS Statistics 21.0 and MS Excel 2007. Results: The prevalence of misophonia in the sample group was found to be %16.4. There was no significant difference in the prevalence of misophonia between genders.