Adi şartlarda ve soğuk hava deposunda muhafaza edilen bazı amerikan asma anaçlarında farklı dikim zamanlarının fidan verim ve kalitesi üzerine etkileri
The Effect of different planting times on nursery yield and quailty in some american rootstacks cvs and were stored in cold storage and sand
  1. Tez No: 6692
  2. Yazar: AYFER ŞAHSUVAROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YILMAZ FİDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Ill ÖZET Yüksek Lisans Tezi ADİ ŞARTLARDA VE SO?UK HAVA DEPOSUNDA MUHAFAZA EDİLEN BAZİ AMERİKAN ASMA ANAÇLARINDA FARKLI DİKİM ZAMANLARININ FİDAN VERİM VE KALİTESİ ÜZERİNE ETKİLERİ Ayfer ŞAHSUVARO?LU Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Bahçe Bitkileri Anabilim Dalı DANIŞMAN: Prof. Dr. Yılmaz FİDAN 1989, Sayfa :84 Jüri: Prof. Dr. Yılmaz FİDAN Prof.Dr. Hasan ÇELİK Prof.Dr. Ferhat ODABAŞ Bu araştırma 1988 Şubat-1989 Ocak. döneminde Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümüne- ait Soğuk hava depo ve fidancılık parselinde gerçekleştirilmiştir. 5BB ve 41 BMG anaçları dikim zamanına kadar soğuk hava deposu (+l°C,%90-95 nem) ve kum havuzunda muhafazaya alınmışlardır. İlk dikim 28 Mart tarihinde yapılmış bunu 10 ar gün ara ile 5 dikim zamanı izlemiştir. Araştırmada köklenme ve sürme oranları, sürgün ve kök gelişim düzeyleri, kök ve sürgün, sayıları, sürgün ve kök uzunlukları, kuru kök ve sürgün ağırlıkları, boğum mesafeleri, süren göz sayıları ile yaprak sayıları gibi kriterler incelenerek kumda ve soğuk hava deposunda muhafaza edilen çeliklerin farklı dikim zamanlarının etkileri saptanmaya çalışılmıştır. Farklı dikim zamanları içinde Ankara koşulları için 7, 18,28 Nisan en uygun tarihler olarak belirlenmiş, bu dönemlerde dikilen çeliklerin sürgün sayıları, kök sayıları, köklenme yüzdeleri ve yaprak sayıları daha yüksek bulunmuştur. Köklenme yüzdeleri kum havuzundan çıkarılan çeliklerde %46.3 soğuk depodan çıkarılanlarda%49. 4 olarak saptanmıştır. Soğuk hava deposu muhafaza edilen çeliklerin kuru kök ve sürgün ağırlıkları, sürme yüzdeleri üzerine de olumlu etkiler yapmıştır,IV 5BB'nin soğuk hava deposunda, 41 BMG'nin kum havuzun da muhafaza edilmeleri incelenen özelliklerin çoğunda daha iyi neticelerin alınmasını sağlamıştır. En uygun muhafaza süreleri soğuk hava deposunda 37-48, kum havuzunda ise 30, 37, 48 günler olarak belirlenmiştir. ANAHTAR KELÎMEIER: Üzüm, Muhafaza, Çelik, Anaç,5BB,41BK5 Soğukta Muhafaza, Fidan, Soğuklama, Üretim, Sürgün, Dikim, Dikim Zamanı, Köklenme.
Özet (Çeviri)
V ABSTRACT Masters Thesis THE EFFECT OF DIFFERENT PLANTING TIMES ON NURSERY YIELD AND QUALITY IN SOME AMERICAN ROOTSTOCKS cvs. WHICH WERE STORED IN COLD STORAGE AND SAND Ayfer ŞAHSUVARO?LU Ankara University- Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Horticulture Supervisor : Prof, Dr. Yılmaz FÎDAN 1989,Page:84 Jury t Prof. Dr. Yılmaz FÎDAN Prof.Dr. Hasan ÇELİK Prof.Dr. Ferhat ODABAŞ This research was carried out in the cold storage and nursery of Ankara University, Agriculture Faculty, Horticulture Department during February 1988 to January 1989.' 5BB and 41BMG cuttings were stored in cold storage (1°C and 90-95% RH) and sand till planting time. First planting was made on march 28 and followed five plantings time ten days intervals. In this research rooting and shooting ratios, growing degree, shoot length, dry weight of shoot and roots,internode, length number öf shooted buds and leaves were determined. In Ankara conditions 7,18,28 April were found as appropriate Planting times. Rooting ratio was 46.3 % and 49.4 % cuttings stored in sand and cold-storage respectively. Cold-storage positively effected and shoot dry weight and the persentage of shooting. Cold-storage of cuttings were found more effectively for 5BB and sand for 41BMG. The appropriate storage periods were determined as 37 -48 and 30,37,48days cold-storage and sand respectively. KEY WORDS : Grapevine, storage, cuttings, root stocks, 5BB, 4 1BMG, Cold-storage, nursery, refrigeration, propagations shoot »planting, planting-time, rooting.