Landsat 8 ve coğrafi bilgi sistemleri yardımıyla potansiyel tarım alanlarının belirlenmesi: Gökçeada örneği
Determination of potential agricultural lands using Landsat 8 and geographic information systems: Case study of Gokceada
- Tez No: 424541
- Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT GENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Çalışmada Çanakkale iline bağlı Gökçeada ilçesinde potansiyel tarım alanlarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla Gökçeada' nın mevcut Arazi Kullanım ve Bitki Örtüsü (AKBÖ) durumunun belirlenmesinde 2013 yılı Temmuz ve Ağustos aylarında mevcut 30 metre yersel çözünürlüğe sahip LANDSAT 8 OLI-TIRS görüntüleri kullanılmıştır. Alana yönelik en doğru sınıflamanın belirlenmesi için LANDSAT 8 OLI görüntüsünün bantları kullanılarak farklı görüntü birleştirme/iyileştirme teknikleri uygulanmış, indeksler hesaplanmış ve sonuçta 8 farklı görüntü oluşturulmuştur. Bu görüntüler kontrollü sınıflama yöntemi ile sınıflanarak çalışma alanı; Orman, Tarım, Su Yüzeyi, Yerleşim-Çıplak Alan, Genç Orman ve Diğer olmak üzere 6 AKBÖ sınıfına ayrılmıştır. Daha sonra bu görüntülere komşuluk analizi (3×3pikseller) uygulanmış ve sınıflama haritaları daha anlaşılır hale getirilmiştir. Sınıflanan görüntülerin doğruluk analizi yapılmış ve her sınıf için minimum 10 nokta (Su) olmak üzere toplam 120 noktanın doğruluğu kontrol edilmiştir. Doğruluk analizleri sonucunda en yüksek ortalama sınıflama doğruluğu (%90.83) ve Kappa (0.8791) istatistiği değeri Temmuz ve Ağustos aylarına ait görüntülerin bantlarının birleştirilip Ana Bileşenler Analizi uygulanmasıyla oluşturulan görüntünün sınıflanmasından elde edilmiştir. Bu nedenle CBS kullanılan sonraki analizlerde bu görüntüden yararlanılmıştır. Adanın topografik özelliklerinin belirlenmesinde ASTER Stereo görüntülerden elde edilen 15 metre yersel çözünürlüklü sayısal yükseklik modeli kullanılmıştır. Toprak haritaları Köy Hizmetleri Genel Müdürlüğü' nün 1:25000 ölçekli toprak haritalarından sayısallaştırılmıştır. AKBÖ bakımından“Diğer”sınıfına dâhil olan alanlar Eğim (E), Arazi Kullanım Kabiliyet Sınıfları (AKKS), Diğer Toprak Özellikleri (DTO) ve Arazi Kullanım Kabiliyet Alt Sınıfları (ALTS) özellikleri CBS yardımıyla değerlendirilmiş ve Potansiyel Tarım Alanları (PTA) belirlenmiştir. Son olarak PTA' nın uygunluk derecelendirmesi yapılmış ve bu alanlar“Çok Uygun”,“Uygun”,“Orta Derece Uygun”,“Az Uygun”olarak derecelendirilmiştir. Bu ön çalışmada elde edilecek sonuçların alanda yapılacak detaylı çalışmalara temel olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In the study, it was aimed to determine potential agricultural lands in Gokceada (Imroz) district of Canakkale province. For this purpose, LANDSAT 8 OLI-TIRS images with 30 m spatial resolution which acquired in July and August 2013 were used to identify current Land Use Land Cover (LULC) status. Various image enhancement/fusion techniques applied, indices calculated and total of 8 images were derived using different bands of LANDSAT 8 OLI imagery to identify the most accurate classification map. These images were classified using supervised classification method and study area were separated into 6 LULC classes including; Forest, Agriculture, Water Surface, Residential Area-Bare Soil, Reforestation and Other. Subsequently, neighborhood analysis (3×3pixels) was applied to classified images for more understandable maps. Then accuracy assessments were performed and accuracy of minimum 10 points for each classes, a total of 120 randomized point accuracy were checked. The maximum overall accuracy (%90.83) and Kappa statistic value (0.8791) was obtained from the results of Principal Component Analysis images which derived from bant combinations of June and August images. Thus, this classified image was used in further analysis using Geographic Information System (GIS). Digital Elevation Model with 15 m spatial resolution which obtained from ASTER Stereo images was used for determination of topographical characteristics. Soil properties were obtained by digitizing 1:25000 scaled soil maps of Rural Services Directorate General. Slope (S), Land Use Capability Class (LUCC), Other Soil Properties (OSP) and Land Use Capability Sub-Class (SUBC) properties of lands included in“Other”class of LULC map were evaluated Potential Agricultural Lands (PALs) were determined. Consequently, PALs were graded as“Very Suitable”,“Suitable”,“Moderate Suitable”and“Low Suitable”. The results obtained from this preliminary study can serve as basis for further studies which may be conducted in the area.