Sıçanlarda sinir büyüme faktörü ve mikroakım stimülasyonu ile doku rejenerasyonunun gösterilmesi
The effect of nerve growth factor and microwave electricalb stimulation on tissue regeneration: An experimental study in rats
- Tez No: 424542
- Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN MENDERES
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Rejenerasyon; organizmaların doku ve hücrelerinin yenilenmesi ya da kayıplarının eksiksiz olarak aynı doku ile yerine konulması, yenilenmesi sürecidir. Memeliler ve üst düzey omurgalılarda kapasitesinin azlığı ile bilinen epimorfik rejenerasyonun gerçekleşebilirliğinin gösterilmesi ekstremite amputasyonları, spinal kord yaralanmaları, retina, lens ve optik sinir hasarları gibi tıp bilimi için önemli olan sorunlara çözüm olanağı yaratacaktır. Bu çalışmada, sinir büyüme faktörü (Nerve Growth Factor-NGF) ve mikroakım stimülasyonunun doku rejenerasyonunda ki etkileri araştırıldı. Çalışmada 24 adet 300 gr ve üzeri erkek Sprague Dawley sıçan üzerinde kuyruk bölgesinde kaudal vertebrayı açıkta bırakacak şekilde amputasyon modeli oluşturuldu. Rejenerasyon gözlemlemek üzere her bir grupta altı adet sıçan yer alacak şekilde toplam dört çalışma grubu oluşturuldu. Kontrol grubunda ampute edilen kuyruk; içinde serum fizyolojik olan makroçevreye yerleştirilip deney süresince izlendi.İkinci grupta ampute edilen kuyruk makroçevre içinde mikroakım stimülasyonu ile izlendi. Üçüncü grupta kuyruk heparinle konjuge fibrin jel (HCFG) ile sinir büyüme faktörü (NGF) içeren makroçevre içinde takip edildi.Dördüncü grupta ampute edilen kuyruk HCFG ile NGF içeren makroçevre içinde mikroakım stimülasyonu ile izlendi. Sıçanlar uygun koşullarda 42 gün süre ile gözlendi. Bu süre içinde mikroakım stimülasyonu uygulanan çalışma gruplarına 0,3 , 6 ,12,18 , 24, 35 ve 42. günlerde 15 dk süren seanslar ile 1 µA elektrik akımı uygulandı. Sıçanların 0. ve 42. günlerde ön-arka grafi ile radyolojik görüntüleri kaydedildi. Çalışma süreci sonunda sıçanlar sakrifiye edilip histolojik ve radyolojik olarak değerlendirildi.Yapılan değerlendirmelerin sonuçları her bir grup için epitel kalınlığı, yeni kollajen oluşumu, kemik, kıl folikülü ve yağ-ter bezi oluşumu açısından istatiksel olarak karşılaştırıldı. Sonuçta; yeni kemik oluşumu ,yeni kollajen oluşumu ve artmış epitel kalınlığı bulguları doğrultusunda mikroakım elektrik stimülasyonu ve NGF uygulamasının doku rejenerasyonunu desteklediği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Tissue regeneration involves replacement of damaged structures or cells with replications of the originals. While mammals and most higher vertebrates typically express very limited regenerative capacities.It is hoped that epimorphic regeneration on mammalian systems will be the answer of extremity amputations,spinal cord injuries and damaged lens, optic nerve and retina. In this study, the effects of nerve growth factor and microwave electrical stimulation on tissue regeneration were evaluated in rats. Twenty-four 300 gr and over , male, Sprague Dawley rats were included in this study with amputated tail model .In this study, four experimental group is designated , each containing six rats, in order to observe tissue regeneration. In Group-1, amputated tail followed up with saline filled macro-environment tubes. In Group-2, the rats are followed up with amputated tail in macro-environment tubes with electrical stimulation. In Group-3, we used nerve growth factor with heparin- conjugated fibrin gel at macro-environment tubes. In Group-4, the rats are followed up with microwave electrical stimulation at nerve growth factor with heparin - conjugated fibrin gel filled macro-environment tubes. The rats are followed- up fourty-two days in standard conditions. Electrical stimulation performed in rats of group two and four on days 0,3,6,12,18,24, 35 and 42 with 1 µA for 15 minutes. X-rays are taken on first and 42th days. At the end of this period, they are sacrificed and evaluated histopathologically and radiologically. At the end of analysis, findings are compared statistically for each group. Depending on these results, it can be concluded that NGF and microwave electrical stimulation have positive effects on tissue regeneration.